sadsad x
asdasd

Yakın Dostları Yahya Kemal'i Anlatıyor

Büyüyen Ay Yayınları
20,00 TL
15,00 TL
%25 indirim
Yakın Dostları Yahya Kemal'i Anlatıyor Hakkında Bilgiler
Türü: Anı- Mektup - Günlük Kitapları
Sayfa Sayısı: 176
ISBN: 9786059268271
Kapak: Ciltsiz
Şemsi Kuseyri
Şemsi Kuseyri
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yakın Dostları Yahya Kemal'i Anlatıyor Kısa Özet

  Yahya Kemal’in 1 Kasım 1958 tarihinde vefatının hemen akabinde Türk basınının emektarlarından gazeteci Şemsi Kuseyri (1926-1988)’nin şairin yakın dostlarıyla görüşerek yayınladığı bir hâtırat tefrikasını kitaplaştırma girişimi olan bu çalışma Yeni Sabah gazetesinden derlenmiştir.

  Söz konusu tefrika, Yahya Kemal’in ölümünden hemen iki gün sonra başlamaktadır ve 4 Kasım-22 Kasım 1958 günleri arasında sadece bir gün fasılayla yayınlanmıştır. Melek Celal Hanım, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Abdülkadir Karahan, İhsan Şükrü Aksel, Münir Nurettin Selçuk, Fahrettin Kerim Gökay, Fahriye Ali Sami Yen, Prof. Dr. Nihat Reşat Belger, Ord. Profesör Sadi Irmak ve Fatma İzzet Melih Devrim'in dilinden aktarılan hatıralar / anekdotlar ilk kez kitaplaşmaktadır.

  Hem Yahya Kemal’in ölümünün hemen ardından hazırlanmış olması, hem de hayatı, insanî ilişkileri, edebî tutumu, dünya görüşü ve onu başkalarının nasıl gördüğü hususlarında birinci derecede tanıklıklar ihtiva etmesi, kanaatimizce bu derlemenin kıymetini artırmaktadır. Nitekim görüşmeleri yapan Kuseyri de dahil, burada kendileriyle görüşülen şahıslardan bugün hayatta olan kimse yoktur.

  Şemsi Kuseyri, böylece Yahya Kemal’le ilgili olarak adı geçen aydınların sağlığında sadece dost meclislerinde anlatılıp, ölümlerinden sonra unutulacak birçok ayrıntıyı kayda geçirmiş olmaktadır.

Yakın Dostları Yahya Kemal'i Anlatıyor Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.