105,00 TL
70,35 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
34,65 TL
Yakacık Mektupları Hakkında Bilgiler
Türü: Anı Mektup ve Günlük Kitapları
Sayfa Sayısı: 120
ISBN: 9786059147330
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
satis-icon
Satış Rakamları 11 adet satılmıştır.
Mahmut Yesari
Mahmut Yesari
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Yakacık Mektupları Kısa Özet

  Tedavi vakitleri, öksürük sesleri, ızdırapları, gittikçe derinleşen karamsarlıkları, beklenenleri ve gelmeyenleri ile hırpalanmış dünyalar. Hayata gözlerini kapayacakları ana doğru giderken içlerinden geriye sayan, bununla birlikte ölümü dile getirmemek üzere hiç konuşmadan anlaşmış insanlar. Yakacık`ın doğal güzellikleri içinde yükselen duvarlarıyla hastaların yalnızlığını çevreleyen "gönüllü" bir hapishane: Sanatoryum.

  Ölüm karşısında yalın hislerle bu sanatoryuma giren, başına gelecekleri bildiği hâlde hayatı boyunca yaptığı en iyi işten -yazmaktanvazgeçmeyen, bu kötücül dünyalar yumağını hastalığın kendisinden başka bütün ayrıntılarıyla sunmak isteyen bir anlatıcı. Başka bir deyişle, Mahmut Yesari`nin ölümü bekleyişi.

  Türk edebiyatının çok yönlü yazarlarından Mahmut Yesari`nin henüz kırklı yaşlarının başında mücadele etmek zorunda kaldığı verem, onun yaşadığı dönem için amansız bir hastalıktı. Pek çok veremli gibi o da bu hastalıktan kurtulamadı. Yakacık Mektupları`nda, tedavi için yatırıldığı Yakacık Sanatoryumu`ndaki günlerine ilişkin izlenimlerini bulacaksınız.

  Hastalığını unutmak için dikkatini çevresine yönelten bir yazarın, kendi kaderini paylaşan insanlarla birlikte yaşadığı günlere dair, unutulmasına yüreğinin elvermediği anıları da denebilir bu kitaptakilere. Hastalığın hasta insanlar üzerinden anlaşılır kılındığı bu kitap, Mahmut Yesari`nin diğer kurgusal metinlerine de kapı aralayacak bir duyarlılık taşıyor. "Yaşamak kaygısının öldürdüğü" insanları anlayan bir duyarlılık bu.

 • 2. Hamur

Yakacık Mektupları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.