sadsad x
asdasd
15,00 TL
12,00 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
3,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Varidat Hakkında Bilgiler
Türü: Tasavvuf Mezhep ve Tarikat Kitapları
Sayfa Sayısı: 144
ISBN: 9789753861533
Kapak: Ciltsiz
Şeyh Bedrettin Simavi
Şeyh Bedrettin Simavi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Varidat Kısa Özet

  Bu kitap, Bedrettin’in Varidatı’nın tercümesidir.

  Varidat: Kalbe gelen içe doğan ve insanın gönlüne düşen (varid olan) şey demektir ki daha ziyade çoğul olarak *varidat* şeklinde kullanılır. Tasavvufçulara göre, onun yolunda olanlara *Cenap-ı Hakk*ın özel bir teveccühü, bir iltifatı, bir hediyesi ve bazı hallerde hususi bir bilgilendirme ve irşasıdır ki, buna, hak yolcularının her şeyi doğru görüp doğru değerlendirmeleri için zaman zaman onların iç dünyalarında tecelli eden *envar-ı sıfat* veya *envar-ı esma* demek de mümkündür.

  Alem-i Emr: Arşın üstünde olup, madde olmayan, ölçülemeyen ve herkesin anlayamayacağı alem. Buna, alem-i meleküt ve alem-i ervah (ruhlar alemi) ve mekansızlık alemi de denir. Alem–i emrde sırayla; kalb, ruh, sır, hafi, ahfa denilen beş latife (makam, mertebe) vardır. Alem-i halkın ötesi, alem-emrdir. (İmam-ı Rabbani)

  İlimlerin hepsi his yolları ile değildir. Bir kısmı da alem-i meleküta aittir. Bu dünya için yaratılmış olan hisler, alem-i melekütun bilinmesine perde olurlar. Onlardan kurtulmadıkça aslâ o aleme yol bulunmaz. (İmam-Gazali)

  Şeyh Bedrettin Simavi’nin ölümsüz eseri Varidat, tek kelimesiyle oynanmadan, aslına sadık kalınarak, tasavvufun dilini ve ruh derinliğini koruyarak, dipnot açıklamalarıyla sunmaktan onur duyarız.

Varidat Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.