sadsad x
asdasd
15,74
12,59
%20 indirim
Uzun Yol Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer Ülke Edebiyatları Kitapları
Sayfa Sayısı: 156
ISBN: 9786059148238
Boyut: 14 x 0
Kapak: Ciltsiz
Mukay Elebayev
Mukay Elebayev
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya

Uzun Yol Hakkında Yorumlar

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Uzun Yol Kısa Özet

  Mukay Elebayev'in Uzak Col (Uzun Yol) romanı otobiyografik bir romandır.

  Yazarın mensur eserleri arasında Uzak Col (Uzun Yol) romanının özel bir yeri vardır. Yazar bu romanını 1934 yılının ocak ayında yazmaya başlamış, 1935 yılının ekim ayında tamamlamış, 1936 yılında ise yayımlanmıştır.

  Kırgız edebiyatında ilk roman olarak M. Elebayev'in Uzak Col (Uzun Yol) romanı kabul edilmektedir.

  Kırgız edebiyatının ilk romanı olan Uzak Col (Uzun Yol) Türkiyeli kardeşlerimize tanıtmak amacıyla Türkçeye çevrildi. Ayrıca Türkistan topraklarını işgal eden Çarlık Rusya'nın halka yaptığı zulmü, yerli halkın karşılaştığı zorlukları, tarihe "Ürkün" adıyla geçen 1916 yılındaki ayaklanmayı, Çin'e kaçan Kırgızların çektiği eziyetleri, Kırgız kızlarının Çin ve Uygur zenginlerine satılmalarını konu eden otobiyografik bir eserin çevrisini sunarak, Orta Asya'da yaşayan Türk boylarının yıllardır çektikleri sıkıntıların da eser aracılığıyla anlaşılması amaçlandı.

  Roman, tarihi bir olayı yani 1916 yılında yaşanmış milli ayaklanmayı, bir ailenin hayatını olduğu gibi anlatan bir eserdir. Yazar, halkı ezerek ve sömürerek yaşayan Çarlık Rusya'sı ve iş birlikçi yerli zenginlerin portresini net bir şekilde ortaya koymuştur.

  Romanın başkahramanı yazarın kendisidir, yani Mukay Elebayev'dir. Elebayev, kişilerin isimlerini eserde değiştirmeden vermeyi tercih etmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.