Uygarlık Harikası Karızlar

Kategori Yayıncılık

Dursun Özden

100,00 TL
81,00 TL
%19 indirim
Kazancınız
:
19,00 TL
Uygarlık Harikası Karızlar Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 160
ISBN: 9786058278219
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2017
satis-icon
Satış Rakamları 4 adet satılmıştır.
Dursun Özden
Dursun Özden
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Uygarlık Harikası Karızlar Kısa Özet

  Araştırmacı-gezgin Dursun Özden, gittiği onlarca ülkede ve Anadolu`da, kaybolan etnik kültürleri araştırıyor. Çin Halk Cumhuriyeti ve Sinciang-Uygur Özerk Bölgesi`ne yaptığı gezi kapsamında; Orta Asya`da birlikte yaşama kültürünü ve 2 500 yıl önce Türkler tarafından yapılan ve "Bir Uygarlık Harikası" diye adlandırılan tarihi Karızları araştırdı.

  Tanrı Dağlarından başlayıp Turfan havzasına uzanan, Taklamakan Çölülnün110 metre altında ve toplam 5100 kilometre uzunluğundaki Karızlar, yeraltındaki Çin Seddi olarak tanımlanıyor.

  İnsanlığın en eski uygarlık miraslarından biri olan Karızlar, Batı merkezli araştırmacıların ve tarihçilerin yalanları ve küresel tezlerini çürütüyor. Bu bulgular sonunda Türklerin; karakıl çadırlarda yaşayan, barbar, göçebe ve ilkel topluluk olmadığı, daha Batı`da kent devletleri yokken Türklerin yerleşik kent kültüründe ve ziraatçılıkta oldukça ileri gittiği ortaya çıkıyor.

  Çinli, Uygur ve Türk bilim adamlarının çalışmaları, Asya halklarının tüm farklılıklara karşın, Karız sayesınde "birlikte yaşama kültürünü özümsediklerini belgeliyor.

  Kitapta ayrıca Çin`de idari yapılanma ve Sınciang-Uygur Özerk Bölgesi hakkında bilgiler de yer almaktadır.

 • 2. Hamur

Uygarlık Harikası Karızlar Hakkında Yorumlar