sadsad x
asdasd

Ural ve Altaylardan Kazdağlarına

Akıl Fikir Yayınları

Halid Yılmaz Eralp

100,00 TL
80,00 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
20,00 TL
Ural ve Altaylardan Kazdağlarına Hakkında Bilgiler
Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 216
ISBN: 9786055283735
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2015
Halid Yılmaz Eralp
Halid Yılmaz Eralp
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Ural ve Altaylardan Kazdağlarına Kısa Özet

  Niçin Kazdağları adı verilmiş?

  Birincisi, Türkler Orta Asya’daki *Kaz*ı kutsal kabul edip ayak çizgilerini *kazayağı* motifi yaparak onu kutsal bir sembol olarak kullanmışlar ve Anadolu’ya getirerek günümüze kadar taşımışlardır. Bu motif halı, kilim ve mezar taşlarında hâlâ kullanıla-gelmektedir. İkincisi bu dağda geçen Sarıkız efsanesinde, Sarıkız’ın kaz çobanlığı yapmış olmasına dayanmaktadır.

  Alibey Kudar Hoca; oğulları Selim ve Orhan Kudar Beyler ile Kazdağları’nın yamaçlarında bulunan Tahtakuşlar Köyü’nde *Tahtakuşlar Etnoğrafya Galerisi* adlı bir müze kurmuş, eğitime adadığı ve ciddi bir hizmet aşkı ile noktaladığı o süreçten arta kalan bir ömrü, bu engin kültür hazinesini layıkıyla tanımaya ve tanıtmaya hasretmiştir. Bu yönde nice merhâleler aşarak başarıya ulaşmış bulunmaktadır. Bu önemli başarının kalıcı bir sembolü ise, antik nesnelerin teşhir edildiği sembolik bir çadır kapısı üzerindeki kitabede bulunan şu veciz ifadeler olmaktadır:

  *Bu çadırı bir katır taşır, içindeki hatırı kırk katır taşıyamaz*

  Yazarımız, Halid Yılmaz Eralp; doğa, tarih ve bir kültür hazinesi olan beldede, bilge kişi Alibey Kudar Hoca’nın etrafında Kazdağları’nda görevli  Veteriner Hekim Hanzade Hanımı, Orman Mühendisi Serhat Kaşgarlı’yı, İlköğretim Müdürü Ali Yekta Beyi, Tarihçi Erdem Bey ve Türkolog Hande Hanımları bir araya getiriyor; derin bilgisi ve kendine has güzel üslubuyla yüce dağların o esrarlı zirveleri için onları konuşturuyor. 

  Çam usareleri yüklü sabah meltemleriyle duygulara kapılıp efsane dağın gizemli doruklarına kanat çırpan, oradan engin körfezin duruluğuna dalıp süzülen, yaşanan nice çağlar ılgıt ılgıt halelenen Kazdağları’nda bir gönül yolculuğuna ne dersiniz…

 • 2. Hamur

Ural ve Altaylardan Kazdağlarına Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.