Veterinerlik Kitapları

Sıralama seçin
Toplam 32 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 32 ürün görüntüleniyor.

Veteriner Hekim Nedir?

Evcil hayvan, çiftlik hayvanları veya diğer hayvanların tıbbi durumunu inceleyen, hastalıklarını teşhis edip tedavi eden kişilere veteriner hekim adı verilmektedir. Veteriner hekimler, hayvanların yaralanma ve hastalıklarını cerrahi işlemler, röntgen ve ultrason cihazları gibi çeşitli tıbbi ekipmanlar ile tedavi etmektedir. Veteriner Fakültelerinde 5 yıl eğitim aldıktan sonra son dönem intörnlük eğitimi almakta ve yüksek lisans derecesiyle mezun olmaktadırlar. Veteriner kitaplarında yer alan bilgiler ve yönlendirmeler hem eğitim hem de meslek hayatı boyunca kullanılmaktadır. Ayrıca veterinerlerin sorumlulukları aşağıda listelenmiştir:

 • Öncelikli sorumluluk hayvanlara aşı yaparak hastalık ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktır.
 • Sağlık sorunlarını teşhis ederek tedavi programı düzenlemektir.
 • Hayvan sahiplerine sağlık önlemleri, beslenme ve bakım konularında önerilerde bulunmaktadır.
 • Hayvanların neden öldüğü ile ilgili araştırma yapmaktır.
 • Hayvan barınaklarını inceleyerek temizlik ve yeterliliklerini kontrol etmektir.
 • Hayvanlardan insanlara bulaşabilecek hastalıklar konusunda kamuoyuna bilgi vermektir.
 • Hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla karantina uygulamaktır.

Veteriner hekimler, hayvan sağlığı ile ilgili tüm alanlarda yetki sahibi olmaktadır. Ev hayvanları ve sokak hayvanları ile ilgilenmektedir. Farklı türdeki hayvanların tedavisi için farklı yöntemler uygulamaktadır. Veteriner hekim kitapları aracılığıyla hayvanları tedavi etme yöntemleri öğrenilmektedir. Küçük hayvanlar ile büyükbaş hayvanların veteriner hekimleri genellikle farklı alanlarda uzmanlaşmış kişilerdir. Mezun olduktan sonra kişiler, yönelecekleri alanı kendileri belirlemektedir.

Veteriner Hekim Kitapları Nelerdir?

Veterinerlik öğrencileri için oldukça fazla kaynak kitap bulunmaktadır. Piyasada genellikle yabancı yazarların kitapları yer almaktadır. Bazı kaynaklar ise Türk akademisyenler tarafından hazırlanmıştır. Bu kaynakların her biri oldukça değerli bilgiler sunmaktadır. Veteriner hekimlerin kullandığı bazı kitaplar aşağıda verilmiştir:

 • Kriter Yayınları – Omurgalı Hayvanların Anatomisi: Doç. Dr. Murat Tosunoğlu ve Dr. Çiğdem Gül tarafından hazırlanmıştır. Omurga hayvanlarının anatomisine ait ders notlarından oluşmaktadır. İki kısma ayrılmıştır. İlk bölümde, omurgalı hayvanların anatomisi resimlerle anlatılmıştır. İkinci bölümde ise laboratuvar kılavuzu yer almaktadır; böylece ders notlarındaki bilgiler daha iyi anlaşılabilmektedir. Kalıcı ve aktif bir öğretim planı yapılmıştır. Anatomi, deri, iskelet sistemi, kas sistemi, sindirim, dolaşım, solunum, boşaltım, üreme ve sinir sistemleri ders notları kısmında anlatılmıştır. Kılavuz kısmında ise deri ve iskelet sistemine dair bilgiler hazırlanmıştır. Veteriner anatomi kitapları arasında oldukça sık tercih edilmektedir.
 • Nobel Akademik Yayıncılık – Hayvan Davranışı: Michael D. Breed tarafından hazırlanmıştır. Hayvan davranışının incelenmesinde önemli ilkeler, anahtar kavramlar, mekanizmalar ve tartışmalar kitabın içinde verilmiştir. Nedensellik, hayatta kalma değeri, ontogeni ve evrim ile ilgili sorular eleştirel bir şekilde yanıtlanmıştır. Toplamda 15 bölümden oluşmaktadır. Bölümlerin her birinde fizyolojik ve genetik destekleyici unsurlar verilmiştir. Hayvan davranışı dersi için tüm temel bilgiler verilmiştir. Besin arama, öz savunma, çiftleşme sistemleri, sosyal davranış hakkındaki bölümler, davranışsal ekoloji hakkında güncel bilgiler sunmaktadır.
 • Nobel Akademik Yayıncılık – Zooloji Terimleri Sözlüğü: Mehmet Kutsay Atatür tarafından hazırlanmıştır. En güncel ve kapsamlı sözlükler arasında yer almaktadır. Zoolojinin tüm dalları ile ilgili çok detaya inilmeden bilgi verilmiştir. Kimya, ekoloji, moleküler biyoloji gibi zooloji ile ilgili bilim dallarına ait bazı terimler ve açıklamaları da yer almaktadır. İçinde 16 binin üzerinde terimin açıklaması bulunmaktadır. İngilizce ve Latince çoğu sözcüğün Türkçe okunuşlarına açıklamaların sonunda verilmiştir.
 • Dora Basım Yayın – Veteriner Helmintoloji: Recep Tınar tarafından hazırlanmıştır. Ülkemizde yaygın olan helmint türleri başta olmak üzere, hayvan hareketleri ve ithalatlardan kaynaklı ülkemize gelebilecek türlerin morfolojileri, gelişmeleri, epidemiyolojileri, yaygınlıkları, patojenite, klinik belirtiler, teşhis, tedavi ve korunma yöntemleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Trematoda, cestoda, nematoda ve nematomorpha ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Teşhis yöntemleri de ele alınmıştır. Fakültelerde okurken öğrencilerin en çok tercih ettiği veteriner helmintoloji kitap seçenekler arasında yer almaktadır.

Hayvan Hastalıkları ile İlgili Kitaplar Hangileridir?

Hayvanların hastalıklarını teşhis ve tedavi etmek için pek çok kitap hazırlanmıştır. Bu kitaplar hem eğitim hayatı boyunca hem de meslek hayatında veterinerlere yardım etmektedir. Yani uzun ömürlü kullanım yapılmaktadır. Farklı türdeki her hayvan hastalığı için kitap bulunmaktadır. Hayvan hastalıklarına dair hazırlanmış veteriner kitaplarından bazıları şunlardır:

 • Dora Basım Yayın – Dahili ve Paraziter Koyun Keçi Hastalıkları: Bayram Şenlik tarafından hazırlanmıştır. Koyun ve keçi sağlığında genel bilgiler, bakteriyel, viral ve mantar hastalıkları, paraziter hastalıklar, beslenme ve metabolizma hastalıkları ve zehirlenmeler olmak üzere 5 bölümden oluşmaktadır. Koyun ve keçi iç hastalıklarına dair temel bilgileri sunmaktadır. Çiftlik hayvanları için okutulan veteriner dahiliye kitapları arasında yer almaktadır.
 • Nobel Tıp Kitabevi – Kedi ve Köpek Göz Hastalıkları: Hayvanlarda göz hastalıkları konusunda uzman Murat Şaroğlu tarafından hazırlanmıştır. Hayvanlarda meydana gelen gözle ilgili tıbbi durumları inceleme konusunda pek çok bilgi yer almaktadır. Göz hastalıklarının gelişimi, teşhisi ve tedavisi gibi bilgiler vermektedir.
 • Dora Basım Yayın - Olgu Tartışmalı Buzağıların İç Hastalıkları: Prof. Dr. Sezgin Şentürk tarafından hazırlanmıştır. Oldukça kalın bir kitaptır ve buzağıların iç hastalıkları hakkında kapsamlı bilgi vermektedir. Buzağı hastalıklarına neden olan faktörler, buzağıların sindirim sistemi hastalıkları, buzağı ishallerine klinik yaklaşım ve tedavi kriterleri, buzağıların hepatobilier sistem hastalıklarına genel yaklaşım gibi pek çok bölümden oluşmaktadır.
 • Nobel Tıp Kitabevi – Papağangil ve Ötücü Kafes Kuşu Hastalıkları: Prof. Dr. Serhat Özsoy tarafından hazırlanmıştır. Klinisyen veteriner hekimlere, kuşlarla ilgili pek çok bilgi ve öğreti sunmaktadır. Sunduğu bilgiler ve renkli resimler ile olgulara yaklaşım ve hastalıkları tanıma kolaylığı sağlamaktadır. Çok detaya girmeden anlatılan bilgiler, tanı ve sağaltımda klinisyen hekim bakış açısını yansıtmaktadır.
 • Altınordu Yayınları – Keçi Yetiştiriciliği Hastalıkları ve Tedavileri: Dr. Ali Ayyıldız tarafından hazırlanmıştır. Kitabın içinde keçi ve keçi yetiştiriciliği oldukça detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Çoğu kitapta yer almayan keçi hastalıkları, hastalıklardan korunma, tedavi ve keçilerde aşılama gibi konulara ayrıntılı olarak değinilmiştir.

Veteriner ders kitapları arasında yer alan bu kitaplar, oldukça önemli bilgiler vermektedir ve kaynak yetersizliğine alternatif sunmaktadırlar. Akademisyenler tarafından öğrencilere önerilmekte ve uzun yıllar bu kitaplardan yararlanılmaktadır.

Veteriner Hekimler İçin İlaç Kitapları Nelerdir?

Hayvanların tedavisinde pek çok ilaç kullanılmaktadır. Hayvanın cinsine, türüne, hastalığına göre bu ilaçlar değişiklik göstermektedir. İçinde bulunan maddelerin etkisi farklıdır. Bu nedenle hangi hayvanın hangi hastalığında hangi ilacın kullanılacağı mutlaka bilinmelidir. İlaç konusunda veteriner hekimlerin sıklıkla tercih ettiği kitaplar vardır. Veteriner ilaç kitabı seçenekleri şunlardır:

 • Atlas Kitabevi Tıp Kitapları – Veteriner İlaç Rehberi: Prof. Dr. Bünyamin Traş, Prof. Dr. Muammer Elmas, Prof. Dr. Enver Yazar tarafından hazırlanmıştır. Yeni baskısı ile sunulmaktadır. Yeni jenerikler ve konular eklenmiştir. Hem öğrencilik döneminde hem de mezun olduktan sonra kullanılabilecek uzun dönemli bir kaynaktır. Oldukça kapsamlı bir içeriğe sahiptir; ülkemizde yer almayan ilaçlar da anlatılmıştır. Farmakoterapi ve doğru ilaç kullanımı, kalp damar sistemi ilaçları, ağrı kesici, ateş düşürücü ve yangı giderici ilaçlar, acil müdahale ilaçları, gebelikte ilaç kullanımı gibi daha pek çok bölümden oluşmaktadır.
 • Güneş Tıp Kitabevi – Veteriner Hekimlikte Antibiyotikler: Prof. Dr. Ender Yarsan tarafından hazırlanmıştır. Pratik bir el kitabıdır. Tüm hayvan türlerinde antibiyotik kullanımı ile ilgili pratik ve kolay bulunur bilgiler yer almaktadır. Hayvan sağlığında antibiyotik kullanımı konusunda başucu kitabı niteliğindedir. Atlarda, sığırlarda, kedi ve köpeklerde, koyun ve keçilerde, tavuk ve hindilerde, domuzlarda, tavşanlarda, balıklarda, güvercinlerde, kobaylarda ve hamsterlerde hastalık nedenleri, antibiyotik seçenekleri ve dozaj düzenleri tablolar halinde verilmiştir.
 • Güneş Tıp Kitabevi – Veteriner Reçete Rehberi: Dr. Alper Bayrakal ve Dr. Onur İskefli tarafından hazırlanmıştır. İçinde farklı veterinerlik alanlarına dair pratik bilgiler yer almaktadır. Tüm branşlarda güncel reçete örnekleri, güncel pratikte karşılaşılan tüm hastalıklar, branşların uzmanları tarafından yazılmış son tedaviler, ilaç etken maddeleri ve güncel ticari isimleri, hızlı bilgiye ulaştıran reçete kutucukları gibi pek çok bölüm bulunmaktadır.
 • Ankara Nobel Tıp Kitabevleri – Veteriner Anesteziyoloji: Prof. Dr. Bahattin Koç, Prof. Dr. Zülfükar Kadir Sarıtaş, Doç. Dr. Oytun Okan Şenel tarafından hazırlanmıştır. Anestezi sürecinin etkili bir şekilde yürütülmesi için gereken bilgileri kapsamaktadır. Anestezide kullanılan terimler, karmaşık olduğu düşünülen teknikler anlatılmaktadır. Anestezi yaparken kullanılan ilaçlar da kitap içinde bir bölümde yer almaktadır. Veteriner anestezi kitabı olarak tercih edilebilecek en güncel ve kaliteli seçeneklerdendir.

En Çok Tercih Edilen Veterinerlik Kitapları Hangileridir?

Hem eğitim sürecinde hem de mezun olduktan sonra kullanılan veteriner kitapları, yeni bilgiler takip edilerek güncellenmektedir. Bu yüzden eski basım bir kitap alınmışsa mutlaka güncel bilgiler takip edilmelidir. Piyasada bulunan ve veterinerler tarafından en çok tercih edilen veteriner kitapları şunlardır:

 • Çiftlik Hayvanlarında Doğum ve Jinekoloji: Prof. Dr. Mustafa Kaymaz, Prof. Dr. Murat Fındık, Prof. Dr. Ali Rişvanlı, Dr. Öğr. Üyesi Afşin Köker tarafından ortak bir şekilde hazırlanmıştır. İçinde çiftlik hayvanlarının jinekolojisi hakkında A’dan Z’ye tüm bilgiler detaylı bir şekilde yer almaktadır. İnek, koyun ve keçilerde doğum hakkında pek çok bilgi sunmaktadır. Üreme fizyolojisi, genital organların muayenesi, üremenin denetlenmesi, gebelik, gebelik patolojisi, puerperal dönem fizyolojisi, infertilite gibi pek çok bölümden oluşmaktadır. Her bir bölümün altında pek çok konuya değinilmiştir. Veteriner doğum ve jinekoloji kitapları içinde yer almakta ve oldukça sık kullanılmaktadır.
 • Veteriner İmmunoloji: Prof. Dr. Ayşin Şen tarafından hazırlanmıştır. Veterinerlik öğrencileri için temel bilgiler sunan kapsamlı bir kitaptır. 15 bölümden oluşmaktadır. Bölümlerden bazıları; immünolojiye giriş, immun sistem organları, antikorlar, komplement sistemi ve sitokinin immun yanıttaki rolleri ve önemleri, hücresel immun yanıt, immünolojik tolerans, mukozal yüzeylerde bağışıklık, aşırı duyarlılık reaksiyonlarıdır.
 • Sistematik Zooloji 2: Dr. Cemal Varol, Dr. Mert Gürkan, biyolog Batuhan Y. Yakın tarafından hazırlanmıştır. 61 adet omurgasız ve omurgalı hayvan türü cins seviyesinde sistematik ve genel bilgiler yer almaktadır. Cinslerin dahil olduğu genel gruplar hakkında bilgileri de kapsamaktadır. Özellikle laboratuvar dersleri için tercih edilmektedir. Laboratuvar uygulama kitabında yer alan örneklerin eldeki mevcut materyallerden olmasına dikkat edilmiştir. Ayrıca iyi tanına büyük gruplardan örnekler verilmiştir.
 • Klinik Kedi ve Köpek Kardiyolojisi: Prof. Dr. Kürşad Turgut tarafından hazırlanmıştır. Kedi ve köpeklerde kardiyovasküler hastalıkların teşhis ve tedavisinde rehber niteliğinde kullanılmaktadır. Kedi ve köpek kardiyoloji araştırmalarına da ışık tutmaktadır. Toplam 6 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde normal kardiyovasküler sistem ve fizyolojik bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, kardiyovasküler klinik ve laboratuvar muayeneleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise kardiyolojik tanının anlamı detaylı olarak anlatılmıştır. Dördüncü bölüm, sistolik ve diyastolik disfonksiyonlar ve yetmezlik tedavilerini içermektedir. Beşinci bölümde, konjenital kardiyovasküler hastalıklar ve edinsel kardiyovasküler hastalıklar bulunmaktadır. Son bölümde ise kardiyavasküler hastalıkların teşhisleri ve tedavilerine yönelik olgu analizlerini içermektedir. Kedi ve köpek kardiyolojisi, olgu örnekleri ile daha kolay anlaşılmaktadır. Kalple ilgili veteriner patoloji kitabı kategorisinde yer almaktadır.

Veteriner Hekimler İçin El Kitapları Nelerdir?

Veterinerlerin her zaman pratik bilgilere ulaşmasını sağlayan kitaplara el kitabı adı verilmektedir. Genellikle spesifik bir alan için oluşturulan el kitapları, kapsamlı bir içeriğe sahiptir. Veterinerler için el kitapları aşağıda listelenmiştir:

 • Küçük Hayvan Yumuşak Doku Cerrahisi El Kitabı: Karen M. Tobias tarafından yazılmıştır. Cerrahi işlemleri daha hızlı ve başarılı gerçekleştirmek için ipuçları ve püf noktaları paylaşmaktadır. Küçük hayvan uygulamalarındaki ortak prosedürler; net, detaylı ve resimli bir şekilde anlatılmıştır. Cilt, karın, sindirim sistemi, üreme sistemi, perineal, baş ve boyun cerrahisi bölümleri ve çeşitli prosedürleri içermektedir. Her bölümde bir giriş, ameliyat öncesi yönetim, ameliyat ve cerrahi teknikler için ipuçları ve postoperatif değerlendirmeler anlatılmıştır. Veteriner cerrahi kitapları arasında en iyi ve pratik seçeneklerdendir.
 • Köpeklerde Tedavi El Kitabı: Prof. Dr. Enver Yazar tarafından yazılmıştır. Farklı cins, ırk ve büyüklükte oldukça fazla köpek türü olduğundan tedavileri de farklı şekillerde gerçekleşmektedir. Bu kitap, köpeklerin tedavisi hakkında tüm bilgileri detaylı bir şekilde vermiştir. Ruhsatlı etken maddeler, antibakteriyaller, nonsteroid antienfl amatuar ilaçlar, referans değerler ve aşılar hakkında bilgilere değinilmiştir.
 • Atlarda Kolik Rehberi ve Klinik El Kitabı: Dr. Cenk Er tarafından yazılmıştır. Koliğe sebep olabilecek gastrointestinal durumları anlatarak hekimin gözünde olayın görüntüsünü canlandırmayı amaçlamaktadır. Bu sayede tedavi planlamasına yardımcı olmaktadır. Resimlerle anlatım yaptığı için oldukça akılda kalıcıdır. Her atta kolik vaka farklı şekilde görülmektedir. Bu nedenle bu el kitabı veterinerlerin başucu kitabı niteliğindedir.

El kitapları veterinerlerin her zaman en büyük yardımcıları arasında sayılmaktadır. Bir hastalık ve tedavi ile ilgili bilgiye pratik bir şekilde ulaşmayı sağlamaktadır. Veteriner biyokimya kitabı, radyoloji kitabı, parazitoloji kitabı gibi farklı kategorilerde pek çok el kitabı bulunmaktadır.

Veteriner Hekimlere Okuma Önerileri Nelerdir?

Veteriner kitaplarının yanı sıra bazı romanlar ve yardımcı disiplinlerle ilgili kitaplar, mesleki yetkinlikte ve meslek hayatında faydalı olabilmektedir. Bu kitaplardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Türlerin Kökeni: Charles Darwin, zooloji ve jeoloji üzerine çalışmalar yapmış bir bilim yazarıdır. Kitap, Darwin’in evrim teorisinin de kaleme alındığı bir eserdir. Bununla birlikte eser, organizmaların fiziksel veya davranışsal özelliklerinin kalıtım yoluyla nasıl değiştiğini açıklamıştır. Eser Galapagos ispinozlarının gaga şeklinin incelenmesi ile başlamaktadır. Zamanla değişen özelliklerin bu canlıların çevrelerine uyum sağlamalarına, hayatta kalmalarına ve daha fazla yavru vermelerine yardımcı olduğunu anlatmıştır.
 • Ölümlü Olmak: Doktor Atul Gawande tarafından yazılan kitapta tıp öğrencilerine hastaların ölümle başa çıkma konusunda herhangi bir bilgi verilmediğini anlatmaktadır. Ancak tıbbın yaşama yaptığı katkıları vurgulamaktadır. 8 bölümden oluşan kitabın her bölümünde yaşanmış bir doktor-hasta deneyiminden örnekler verilmektedir.
 • Azim-Sabır, Tutku ve Kararlılığın Gücü: Ünlü psikolog Angela Duckworth tarafından kaleme alınan kitap, başarıya giden yolları açıklamaktadır. Yazar Beyaz Saray’dan ve Fortune 500 şirketlerinden birçok insana danışmanlık yapmaktadır.
Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.