sadsad x
asdasd

Ufki Şehir Turgut Cansever’in İzinde

Klasik Yayınları
120,00 TL
82,80 TL
%31 indirim
Ufki Şehir Turgut Cansever’in İzinde Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 350
ISBN: 9786055245863
Kapak: Ciltsiz
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Ufki Şehir Turgut Cansever’in İzinde Kısa Özet

    Ufki Şehir kitabı son beş yılda sürekli dillendirilen ama ne’liğine dair bilginin dolaşımda olmadığı bir kavram setinin mimari araştırmasıdır. Kitaba temel oluşturan araştırmaya, şehir, mahalle, medeniyet, Osmanlı, geçmiş, bugün, gelecek, yatay şehir gibi sözüne aşina olunan fakat eylemi hakkında sınırlı bilgi bulunan kavram yumakları hakkında anlamlı düşünce güzergâhları açma niyetiyle başlanmıştır.

    Kitabın başlığı muhakkik mimar Turgut Cansever’in şehir hakkındaki düşünce ve projelerinden ilhamla *Ufki Şehir* olarak belirlenmiştir. Aslında onun doğrudan bu tamlama şeklinde bir kullanımı yoktur. O, çerçevesini kendi kurduğu müstakbel şehirler için *yeni şehirler* gibi daha tarafsız bir ibare kullanmaktadır. Diğer taraftan, farklı yerlerde, bu şehirlerin mülkiyetle ilişkili yatay formunu, hukukî bir tabir olan *ufki kat mülkiyeti* ya da *yatay kat mülkiyeti* düzenine/esasına referans vererek dillendirmektedir. Kitapta tercih edilen başlık Cansever’in bu iki kullanımından mülhemdir. Her ikisini de mündemiç yeni bir kavram üretimidir.

    Bu kitap yakın tarihte ve bugün görülen müstakil ev arzusunun ve uygulamalarının bir araştırmasıdır. Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Bölümü hocaları ve öğrencileri tarafından 2014 Güz dönemi boyunca yürütülen araştırma ve atölye çalışması kitabın ana omurgasını oluşturmaktadır.

Ufki Şehir Turgut Cansever’in İzinde Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.