220,00 TL
147,40 TL
%33 indirim
Kazancınız
:
72,60 TL
Türkoloji Makaleleri Hakkında Bilgiler
Türü: Dil Bilim Kitapları
Sayfa Sayısı: 266
ISBN: 4440000002817
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2022
satis-icon
Satış Rakamları 6 adet satılmıştır.
Annamarie Von Gabain
Annamarie Von Gabain
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Türkoloji Makaleleri Kısa Özet

  Annemarie von Gabain (1901 - 1993), XX. yüzyıl Alman Türkolojisinin önde gelen isimlerinden biridir. Türkoloji sahasında 344 bilimsel çalışmaya imza atmıştır. Başlıca çalışma alanları Hun Türkçesi ve Eski Uygurcadır. Türkolojide önemli işler görmesine karşın Gabain’in pek az eseri Türkçeye çevrilmiştir. Türkçeye kazandırılan eserleri 2 küçük kitapçık, 1 temel eser (Alttürkische Grammatik = Eski Türkçenin Grameri) ve sadece 12 makaledir.

  Bu kitapta Gabain’in 10 Türkçe, 3 Almanca olmak üzere 13 makalesine yer verilmiştir. Türkçeye çevrilen 2 makalesi kitabın dışında bırakılmıştır. Şinasi Tekin’in konuyla ilgili 2 kitap tanıtma yazısı ise ekler bölümünde yer almıştır.

  Göktürk harfli yazıtlar ve Eski Uygurca el yazmalarının birçoğu halen çözülmeyi beklemektedir. Bu yazıt ve yazmaların bir an önce çözülüp sözlüğünün düzenlenmesi ve gramerinin yazılması icap etmektedir. Çoktan bitirmemiz gereken bu işi ne yazık ki hâlâ sona erdiremedik. Genç Türkoloji neslinin bunu başaracağını umut ederiz.

  Daha önce yayımladığımız ünlü Macar Türkoloğu Laszlo Rasonyi ve ünlü Çekoslovak Türkoloğu Josef Blaşkoviç’in Türkoloji makaleleri büyük ilgi görmüştü. Alman Türkoloğu Gabain’in makalelerinin de ilgi göreceğinden eminiz. Sözümüzü bitirirken bu vadideki yayınlarımızın devam edeceğini genç Türkologlara ve ilgilenenlere müjdelemek isteriz.

 • 2. Hamur

Türkoloji Makaleleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.