sadsad x
asdasd

Türklerin Entellektüel Mirası Kutadgu Bilig

Kesit Yayınları

Abdullah Kök

40,00 TL
34,00 TL
%15 indirim
Kazancınız
:
6,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Türklerin Entellektüel Mirası Kutadgu Bilig Hakkında Bilgiler
Türü: Araştıma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 304
ISBN: 9786057898432
Kapak: Ciltsiz
Abdullah Kök
Abdullah Kök
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Türklerin Entellektüel Mirası Kutadgu Bilig Kısa Özet

  İslâmî Dönem Türk Edebiyatı’nın ilk önemli telif eserlerinden olan Kutadgu Bilig, XI. yüzyıl Türkistan’ında çok kültürlü bir ortamda Türk kimlik ve düşüncesi ile yetişen Kuz Ordalı Yusuf tarafından yazılan Orhun’dan Kâşgar’a Türklerin dili, kültürü, tarihi ve devlet yönetim bilgisini içeren paha biçilmez kıymete sahip Türk mirası eserdir.

  Kutadgu Bilig; devlet, adalet, kut, töre kavramları etrafında dünden bugüne aktarılan paha biçilmez kıymette değerler manzumesi numunesidir.

  Kutadgu Bilig, insan yaşamına dair konuları içeren devlet, ordu, yönetim, dünya, toplum, meslekler ve insan kaynaklarını ele alan çok yönlü sosyal konulu bir eserdir.

  Kutadgu Bilig, Türk toplum yapısını yansıtmasıyla da Türk millî kültürünün en temel kaynaklarındandır. Türklerin aile düzeni, sosyal yaşam ve geleneklerinin yanı sıra din, mitoloji, felsefe, devlet yönetimi gibi toplumsal konuları da içerir.

  Yusuf’un kahramanları yitik bir yönetimi yeniden ayağa kaldıracak kudretli Türk kimlikli kahramanlardır. Kahramanlar Türk düşüncesinin kaynaklarını oluşturan Türk kültürünü ve karakterini temsil ederler.
  Bu kitap, Türklerin nadide kültür mirası Kutadgu Bilig üzerine Abdullah Kök’ün yaklaşık 30 yıllık okuma, 15 yıllık ders ve 6 yıllık yazma tecrübesinin neticesi olarak Adalet, Devlet, Kut ve Töre kavramları hakkında kültür-dilbilim, sosyo-kültür dilbilim, mitik dilbilim, kültür tarihi yöntemleri ile yazdığı özgün ve yetkin yazıların ürünüdür.

Türklerin Entellektüel Mirası Kutadgu Bilig Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.