sadsad x
asdasd
36,00 TL
30,24 TL
%16 indirim
Kazancınız
:
5,76 TL
Türkçede Anlam Yasaları Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Eğitim Kitapları
Sayfa Sayısı: 86
ISBN: 9786052415122
Kapak: Ciltsiz
İsa Kerem Bayırlı
İsa Kerem Bayırlı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Türkçede Anlam Yasaları Kısa Özet

    Çağdaş bilimin öncülerinden Galileo Galilei doğanın kitabının matematik dilinde yazıldığını söyler. Bu dili bilmeyenlerin, kitabın *tek bir kelimesini anlamalarına bile imkân yoktur.* Gerçekten de matematik doğanın betimlenmesinde ve doğa yasalarının ortaya çıkarılmasında kritik bir rol oynar. Dahası, dikkatli ve derin düşünmenin araçlarından biri olarak, dilbilim için de vazgeçilmezdir. Bu kitap doğal dilde anlamın matematiğine adanmıştır.

    İlk olarak birtakım Türkçe ifadelerin anlamsal özelliklerinin temel matematiksel araçlarla nasıl modellenebileceğini gösteriyoruz. Daha sonra bu modelleme üzerinden tanımlı bazı anlam yasalarını betimliyoruz. Bu yasalar ile ne tip ifadelerin doğal dile ait olabileceğini ve olmayacağını belirlemiş oluyoruz. Bu yasaların "mantığını" anlamak üzere yine matematiksel ilişkilere başvuruyoruz.

    Anlamın matematiksel analizi, Türkçeye yeterince uygulanmış, Türkçede yeterince üretilmiş bir konu değil. Bu kitap ile bu çoraklığa işaret etmiş ve geleceğe bir görev bırakmış oluyoruz...

Türkçede Anlam Yasaları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.