Türk Zeka Oyunları 1 - Köçürme - Mangala

Delta Kültür Yayınevi

Arslan Küçükyıldız

165,00 TL
108,90 TL
%34 indirim
Kazancınız
:
56,10 TL
Türk Zeka Oyunları 1 - Köçürme - Mangala Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Hobi Kitapları
Sayfa Sayısı: 304
ISBN: 9786059716017
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
Arslan Küçükyıldız
Arslan Küçükyıldız
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Türk Zeka Oyunları 1 - Köçürme - Mangala Kısa Özet

    Elinizdeki eser, seviyesi satranca yakın bir zeka oyunu olan Köçürme oyunu hakkındadır. Türkiye`de Mangala adıyla da bilinen Köçürme oyunu, Türkler tarafından bulunup geliştirilmiştir. Binlerce yıllık bir oyundur. Türk zeka oyunları içinde önemli bir yeri vardır. Kaşgarlı Mahmut, Divanü Lügat`it-Türk adlı kitabında oyunun en eski adını "Köçürme" olarak vermektedir. Köçürme oyunu, dünyada Mankala adıyla, Türk dünyasında ise Dokuz Kumalak, Dokuz Korgol, Mangala gibi yüzlerce adla tanınmaktadır. Köçürme Oyunu`nun, Türk Dünyasında ve Türkiye`nin 64 ilinde 225 ad ve 150`den fazla kuralla; farklı taş ve kuyu sayıları ile oynandığı tespit edilmiştir. Dünyadaki en zengin oyun çeşitliliği Türkiye`dedir. Oyun, kırda yere karşılıklı olarak açılan belli sayıda küçük kuyulara belli sayıdaki taşlar sırayla göçürülerek, dağıtılarak oynanır.

    Zevkli bir oyun olan Köçürme oyunu halen birçok yöremizde oynanmaktadır. Ancak ülkemizde bu oyun hakkında yeterli derleme ve araştırma yapılmamıştır. Köçürme, bu alandaki ilk kitaptır. Kitapta Türkiye`de unutulmakta olan Köçürme oyunu, çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Bu kitap, uygarlığa çok önemli katkıları bulunan milletimizin bir zenginliğini bütün yönleriyle tanıtmak, bu alandaki boşluğu doldurmak amacıyla kaleme alınmıştır. Yirmi yılık bir çalışmanın ürünü olan bu kitap, aynı zamanda Türkiye`de herhangi bir çocuk / yetişkin oyunu ile ilgili olarak yazılmış ilk müstakil kitap olma özelliğini taşımaktadır. Kitapta Köçürme`nin Türkiye ve Türk dünyasındaki çeşitleri, kuralları, tarihi, önemi, satrançla olan ortak noktaları sözlü ve yazılı kaynaklardan yararlanılarak açıklanmıştır.

    Bir Türk zeka oyunu olduğu tespit edilen Köçürme oyununun satranç ve diğer Türk zeka oyunları ile ilişkileri dikkat çekicidir. Yayınevimizin Türk Zeka Oyunları serisinin ikinci kitabı da Türklerde satranç, satrancın tarihi ve kökeni hakkında olacaktır.

  • 2. Hamur

Türk Zeka Oyunları 1 - Köçürme - Mangala Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.