sadsad x
asdasd

Türk İslam Düşüncesinde Muhyiddin İbn’ül Arabi

H Yayınları

Kazım Yıldırım

25,00 TL
20,00 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
5,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Türk İslam Düşüncesinde Muhyiddin İbn’ül Arabi Hakkında Bilgiler
Türü: İslami Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 232
ISBN: 9786054042180
Kapak: Ciltsiz
Kazım Yıldırım
Kazım Yıldırım
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Türk İslam Düşüncesinde Muhyiddin İbn’ül Arabi Kısa Özet

    Muhyiddin İbn`ül Arabi (1165-1240)`nin hayatını ve düşüncelerini ortaya koyan bu çalışma, Prof. Dr. Nihat Keklik`in yönetiminde hazırlanmış doktora tezinden üretilmiştir. İbn`ül Arabi, Türk-İslam filozoflarından en önemlilerindendir. Fikir hayatını üç bölümde incelemek mümkündür: Birincisi yetiştiği çevredir; ikincisi etkilendiği düşünürlerdir. Üçüncüsü ise yol gösterici özelliğidir.

    Araştırmalarımızda sadece onun sistemi üzerinde durmakla yetinmeyerek şahsen etkilendiği Gazzali ile Sühreverdi`nin ve ayrıca ondan etkilenen Sadreddin Konevi ile Mevlana`nın fikirleri (konularımızla ilgileri açısından) zikredilmiştir. Okuyucu, kitabı okuduğu zaman İbn`ül Arabi`nin görüş itibarı ile bu düşünürlerden ayrıldığı ve birleştiği yönleri bir arada öğrenme imkanını bulacaktır. Bu açıdan kitabın en önemli özelliklerinden birisi de İbn`ül Arabi`nin düşünceleri ele alınırken diğer düşünürlerle olan (Doğulu veya Batılı) ilişkisinin gözler önüne serilmesidir. Bilindiği üzere İbn`ül Arabi, mistik (tasavvuf) görüşe sahiptir. Kitapta bu konu detaylarıyla anlatılırken okuyucu, çoğu kaynakta rastlanmayan İbn`ül Arabi`nin zihin ve ruh yapısı hakkında etraflı ve bilimsel olarak bilgilenecektir.

    Eserde, okuyucu ayrıca İbn`ül Arabi`nin insan, insan-ı kamil, kozmoloji hakkında görüşlerini anlaşılır bir dille heyecanla takip edecektir.

Türk İslam Düşüncesinde Muhyiddin İbn’ül Arabi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.