Türk Ermeni İlişkileri

Kaknüs Yayınları

Sedat Laçiner

260,00 TL
189,80 TL
%27 indirim
Kazancınız
:
70,20 TL
Türk Ermeni İlişkileri Hakkında Bilgiler
Türü: Osmanlı Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 408
ISBN: 9799752560023
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2004
satis-icon
Satış Rakamları 1 adet satılmıştır.
Sedat Laçiner
Sedat Laçiner
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Türk Ermeni İlişkileri Kısa Özet

  Ermeniler`in yeryüzünde açık arayla en uzun süre birlikte yaşadığı millet Türkler. Aslında yaşamaya da devam ediyorlar: Bir Türk`ün yaşam şekline en çok benzeyen şekilde yaşayanlar yine Ermeniler (Rumlar`la birlikte). Buna karşın yeryüzünde Türkler ve Ermeniler gibi karmaşık bir ilişki ağına sahip, o derece sorunlu iki millet de yok doğrusu. Özellikle Ermeni diasporasından yükselen bazı açıklamalar "böylesine nefret, böylesine hınç ve önyargı ancak birbirine çok yakınlar arasında yaşanabilir" dedirtiyor. Türkler ve Ermeniler zamanlı bir kitap ve böylesine karmaşık bir ilişkiler yumağına biraz olsun ışık tutuyor.

  Soykırım mı? Katiliam mı? Savunma mı?

  Londra Üniversitesi`ndeki doktora çalışması sırasında kaleme aldığı Turkey and the World adlı çalışmasından tanıdığımız siyaset bilimci Laçiner, 1915 olaylarının Ermeni diasporasında ve Ermenistan`da oluşturduğu travma çerçevesinde Ermeni sorununun Türkiye`nin dış ilişkilerine etkilerini, I. Dünya Savaşı`ndan günümüze kadar adım adım takip ediyor. Türkiye karşıtı Ermeni lobi faaliyetleri ve Türkiye`nin bunlara cevabı detaylı bir şekilde veriliyor.

  Şahin Yaklaşımı

  İkinci bölümde ise genç Ermenistan Cumhuriyeti`nin dış ilişkilerinde "Türk sorunu" ele alınıyor. Diaspora ve Ermenistan kimliğinin oluşması, AKP ve Yeni Ermenistan Politikası Laçiner`in tartıştığı konular arasında.

  Ticaret Siyasi Sorunları Çözebilir mi?

  Kitabın sınır tartışmalarına ayrılan bölümünde geleceğe dönük bir strateji ihtiyacına değinene Laçiner, Türkiye-Ermenistan ilişkilerini ekonomik boyutuyla da değerlendiriyor.

   

 • 2. Hamur

Türk Ermeni İlişkileri Hakkında Yorumlar