Türk Dünyasında Tarihi Roman ve Milli Kimlik

Bengü Yayınları

Orhan Söylemez

135,00 TL
103,95 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
31,05 TL
Türk Dünyasında Tarihi Roman ve Milli Kimlik Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Edebiyatı Romanları
Sayfa Sayısı: 274
ISBN: 9786057654311
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2019
satis-icon
Satış Rakamları 5 adet satılmıştır.
Orhan Söylemez
Orhan Söylemez
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Türk Dünyasında Tarihi Roman ve Milli Kimlik Kısa Özet

  Tarihî roman, tarihle edebiyatın başka bir deyişle bilimle sanatın/kurmacanın kesiştiği bir türü ifade eder. Bu türün, son iki asrın en önemli toplumsal kavramlarından birisi olan millî kimlik bağlamında incelenmesi, edebiyat bilimi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu kitap, söz konusu incelemeyi *Türk Dünyası Çağdaş Edebiyatları* bağlamında yapma çabasının bir neticesi olarak ortaya çıkmıştır.

  Amerika’da Columbia Üniversitesi’nde Kazak dili ve edebiyatı kaynaklı *Kazak millî kimliği* üzerine yaptığı doktora tezinde, 1985’te Gorbaçov ile başlayan ve Sovyet yönetiminin dağılmasına kadar devam eden süreci millî uyanışın edebiyata yansıması bağlamında araştıran Prof. Dr. Orhan Söylemez, bu sefer millî kimlik konusunu Türk Dünyası genelinde ve roman türü bağlamında ele alıyor.

  Tarihî romanla ilgili teorik bilgilerden sonra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan gibi bağımsız Türk devletlerinin yanı sıra, tam olarak bağımsızlığını kazanamamış başka Türk topluluklarının edebiyatlarından örneklerin de incelendiği bu çalışmada, yazarın doktorada tez danışmanlığını yapmış olan Prof. Dr. Edward Allworth gibi edebiyat ve millî kimlik ilişkisini ele alan araştırmacıların görüşlerinden de yararlanılarak teorik zemin zenginleştiriliyor.

  Millî kimlik olgusunun devletlerin ve milletlerin geleceğini şekillendirdiği günümüz dünyasında, Türk Dünyası Çağdaş Edebiyatları sahasına ilgi duyan ve alana dair araştırma yapmak isteyen bilim insanlarına yol gösterici nitelikte bir akademik çalışma...

 • 2. Hamur

Türk Dünyasında Tarihi Roman ve Milli Kimlik Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.