275,00 TL
206,25 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
68,75 TL
Türk Dilinde Edatlar Hakkında Bilgiler
Türü: Dil Bilim Kitapları
Sayfa Sayısı: 336
ISBN: 9786059241205
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2015
satis-icon
Satış Rakamları 20 adet satılmıştır.
Necmettin Hacıeminoğlu
Necmettin Hacıeminoğlu
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Türk Dilinde Edatlar Kısa Özet

  Türk Dilinde Edatlar Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu’nun doçentlik çalışması olarak hazırlamış olduğu eserdir. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileri, edebiyat öğretmenleri ve bu alanda çalışan bilim adamları için bir kaynak eser niteliği taşıyan kitabın yaklaşık 25 yıldır baskısı yapılmamış ve eksikliği de hep hissedilmiştir.

  Özellikle Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Türklük Bilim araştırmaları için açılan yeni alanlarda Türkiye Türkolojisi ciddi mesafeler almış ve çağdaş lehçelerimizin hemen hepsinin pek çok uzmanını yetiştirmiştir. Bu yeni alanlarda, yani çağdaş lehçelerde edatlarla ilgili yapılan çalışmaların tamamına da elinizdeki bu eser kaynaklık etmiştir.

  Eserin amacı ilk yazılı metinlerden başlayarak Türkiye Türkçesine kadar bütün edatları tespit etmek ve bu edatları örneklerle tanımlamaktır. Tespit edilen her edat ilk defa hangi sahada kullanıldıysa örneklenmiş ve tarihî çizgiye uygun bir biçimde, kullanıldığı her sahanın eserlerinden örneklere yer verilmiştir.

  Eserin okuyucuya gösterdiği en önemli şey; Türk dilinin bir bütünlük içerisinde ele alınması ve bu bütünlük yanında farklı coğrafyalardaki gelişmelerin de dikkatlere sunulmasıdır.

  Türk Dilinde Edatlar kitabı yalnızca konuyla ilgili bir ilmî araştırma değil, Türkiye Türkoloji geleneğinin meseleyi nasıl ele alması gerektiğinin de bir örneğidir.

 • 2. Hamur

Türk Dilinde Edatlar Hakkında Yorumlar