Türk Devrim Tarihi 5. Kitap

Bilgi Yayınevi

Şerafettin Turan

229,00 TL
137,40 TL
%40 indirim
Kazancınız
:
91,60 TL
Türk Devrim Tarihi 5. Kitap Hakkında Bilgiler
Türü: Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 584
ISBN: 9789754949827
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2019
Şerafettin Turan
Şerafettin Turan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Türk Devrim Tarihi 5. Kitap Kısa Özet

  Türkiye Cumhuriyeti`nin kurluşundan bu yana yetmiş dokuz yıl geçti, ama "Yeni Türkiye`nin oluşumunu öncesi ve sonrasıyla irdeleyen bir tarih henüz ortaya çıkmadı.

  Şerafettin Turan, çağdaşlaşmayı amaç edinen "Yeni Türkiye"nin tarihini, bir başka deyişle Türk Devrim Tarihi`ni duygusallıktan uzak nesnel bir bakış açısıyla yazdı. Ancak Türk Devrim Tarihi`ni tek kitaba sığdırmak olanaksızdı. Üstelik devrim tarihi, "resmi tarih"ten yana olanlar ya da olmayanlarca, çoğunlukla da bilimsellikten uzak bir anlayışla, salt "kahramanlık" öyküsü gibi sunulmuş, pek çok bilgi-belge gözardı edilmişti.

  Türk Devrim Tarihi`ni 1938`le sınırlayan ya da onu Türkiye`nin NATO`ya girişiyle bitiren anlayışa karşı, gelişmeleri olabildiğince günümüze kadar bir bütün olarak ele almak amacıyla bundan 10 yıl önce ilk kitabı yayımladığımızda, dizinin 4 ciltten (kitaptan) oluşmasını tasarlamıştık. Ancak sıra 3. ve 4. ciltlere geldiğinde, olayları 1960`a kadar getirdiğimizi gördük. Ayrıca söz konusu ciltleri 2`şer bölüm olarak basmak zorunluluğu da doğdu. Bu yüzden diziye 5. cilt (kitap) daha eklemek gerekti.

  27 Mayıs 1960`tan 12 Eylül 1980`e kadar gelen bu son ciltteki 20 yıllık süre, bir bakıma askeri girişimler (müdahaleler) dönemi demektir. Amaçları ve doğurduğu sonuçlar çok farklı olan bu müdahaleler, bir bakıma da "Çağdaşlaşma Yolundaki Yeni Türkiye"nin, mehter yürüyüşünü andırır biçimde arada bir duraklayıp, sağa/sola yönelişlerden sonra ileriye doğru bir adım atışının nedenlerini ve yansımalarını da içermekterir.

  Türk Devrim Tarihi, elinizdeki bu 5. kitapla 2616 sayfada tamamlandı. Bilgi Yayınevi, herkesin yararlanacağı bir kaynak olan bu vazgeçilmez başyapıtı Cumhuriyetimizin sekseninci yılına armağan olarak sunuyor.

 • 2. Hamur

Türk Devrim Tarihi 5. Kitap Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.