sadsad x
asdasd

Toplumsal Gerçeklik ve Roman

Pruva

Mustafa Kemal Şan

45,00 TL
33,75 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
11,25 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Toplumsal Gerçeklik ve Roman Hakkında Bilgiler
Türü: Araştıma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 448
ISBN: 9786058009950
Kapak: Ciltsiz
Mustafa Kemal Şan
Mustafa Kemal Şan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Toplumsal Gerçeklik ve Roman Kısa Özet

    Toplumların hafızası, insanın bedeninde ve ruhunda derin izler bıra­kıp zamanla yavaş yavaş unutulduğu zannedilen ama aslında hep orada varlığını devam ettiren sancılı dönüşüm süreçlerinde ortaya çıkan acı tatlı hatıraların, duyguların ve anların bir toplamı gibidir. İşte sosyoloji de bu hatıralar bütününü hem kalbinde hem de zihninde taşıyan kolektif şuu­run, toplumsal belleğin sistemli bir değerlendirmesini yapar. Böylelikle toplumun kültürel ve sembolik dünyasında kalan tesirlerin izini sürerek geçmişin yükünü çözümler ve bugüne taşır.

    Elbette dönüm noktası nite­liğindeki sosyal/kültürel olayları çözümleyen böylesine derinlikli tahlil ve çalışmalar için de bu önemli toplumsal alt-üst oluşları ele alan ya da bu dönemlerde üretilen edebî metinler yol gösterici bir nitelik taşır.

    Toplumsal Gerçeklik ve Roman: Servet-i Fünûn Dönemi Türk Roma­nı’nda Birey ve Toplum, böylesi titiz bir çalışmanın ürünü. Üstelik siyasî şartlar nedeniyle toplumsal sorunlardan bilinçli bir uzaklaşmanın göz­lendiği Servet-i Fünûn Dönemi’ni, bu dönemde yazılan romanlardan yola çıkarak değerlendiriyor. Elinizdeki kitap, bütün bu ayrıntılı tasvirlere yer verirken Cemil Meriç’in *çöken ülkeyi 33 sene ayakta tuttu* diyerek irade­sini tasdik ettiği iktidarın edebî eserlere nasıl yansıdığını da gözlemliyor. Böylelikle romanın toplumsal alanla karşılıklı etkileşimini anlamaya çalı­şarak yalnızca sosyolojiye değil edebiyata da katkı sunuyor.

Toplumsal Gerçeklik ve Roman Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.