sadsad x
asdasd
15,00 TL
12,15 TL
%19 indirim
Kazancınız
:
2,85 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Tevfik İleri Hakkında Bilgiler
Türü: Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 150
ISBN: 9789944332361
Kapak: Ciltsiz
Abdurrahman Bozkurt
Abdurrahman Bozkurt
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Tevfik İleri Kısa Özet

  Tevfik İleri, Cumhuriyet'in başlarında memleket ve cemiyet meseleleriyle alakası kesilen Türk gençliğini milli davalar etrafında birleştirmek için yoğun bir çaba sarf etmiş ve MTTB'ni yeniden faaliyete geçirerek Türkiye Cumhuriyeti'ndeki ilk ciddi öğrenci hareketlerine imzasını atmıştır.

  Çok partili yaşam içerisinde fikirlerine sempati duyduğu DP saflarına katılan Tevfik İleri, 1950 seçimlerinde DP milletvekili seçilmiştir. 27 Mayıs 1960 askeri darbesine kadar, Başbakan Yardımcılığı dahil çeşitli görevlerde bulunmuş ve dönemin milli eğitim politikalarına damgasını vurmuştur.

  Tevfik İleri, 2. Dünya Savaşı sonrasında Türkiye'de bir tehdit olarak algılanan komünizme karşı yürüttüğü mücadelede, Türk milliyetçiliğinden ve din eğitiminden yararlanmış, milli ve manevi değerlerine bağlı, modernleşmeden yana bir nesil yetiştirerek komünizmin yayılmasını engellemeye çalışmıştır.

  CHP döneminde müfredat dışı ve seçmeli olarak okutulan din derslerini, müfredat içerisine alan İleri, din adamı yetiştirmek üzere açılan İmam Hatip Kurslarını, İmam Hatip Okullarına dönüştürmüş. İslam'ın bilimsel esaslar doğrultusunda araştırılmasını sağlamak üzere İstanbul yüksek İslam Enstitüsü'nü açmıştır.

  Nicelikten çok nitelik problemleri üzerinde duran İleri, Türkiye'de uzun yıllar ihmal edilen mesleki ve teknik eğitime de ayrı bir önem verilmiştir.

Tevfik İleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.