sadsad x
asdasd

Tekirdağ Halkevleri ve Halkodaları

Ceren Yayıncılık

Yavuz Yalçın

50,00 TL
37,50 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
12,50 TL
Tekirdağ Halkevleri ve Halkodaları Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 256
ISBN: 9786257563079
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
Yavuz Yalçın
Yavuz Yalçın
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Tekirdağ Halkevleri ve Halkodaları Kısa Özet

  Cumhuriyet döneminin ilk yıllarına baktığımızda Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu dört büyük kurum olan Cumhuriyet Halk Partisi, Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu ve Halkevleri’nin halkta cumhuriyetçiliğin, laikliğin, devrimcilik ve ulusçuluğun benimsenerek yerleşmesine büyük katkıları olduğunu görüyoruz.
  Ülke çapında kuruldukları 1932 yılından kapandıkları 1951 yılına kadar faaliyette bulunan 478 halkevi ve bunlara bağlı olarak açılan 4322 halkodasının söz konusu katkıdaki payları da önemli bir yer tutmaktadır.
  Ülkenin aydınlanmasında halkevlerinin işlevine Tekirdağ nasıl bir katkı sunmuştur? 19 yıllık dönem içinde Tekirdağ’da açılan 3 halkevi ve 77 halkodası amaçlarını gerçekleştirmek için ne gibi çalışmalar yapmışlardır? Hangi tarihlerde kimler tarafından kurulmuşlardır? Yerel basında ne gibi yorumlar yapılmış-tır? Tüm bu sorulara açıklık getirecek olan arşiv belgeleri nelerdir?
  Tekirdağ ile ilgili kitaplarda bu ve buna benzer sorulara yanıt bulamıyordum. Ayrıntılara rastlayamıyordum. İşte o zaman Cumhuriyet döneminin ilk çeyreğindeki bu olay tozlu arşiv raflarından inmeli ve genç kuşaklara, araştırmacılara, kent belleğine önem verenlere toplu bir kaynak olarak ulaşmalı diye düşünmeye başladım. Atatürk döneminde başlatılan bu sosyal ve kültürel hareketi, daha sonraları Köy Enstitüleri’ne ilham kaynağı olacak olan bu aydınlanma olayını belgeler ışığında incelemeyi, araştırmayı bir Tekirdağ sevdalısı olarak kendime görev kabul ettim. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri’nde Cumhuriyet döne-mini taradım. Tekirdağ’ın o dönemdeki tek yerel gazetesi olan Tekirdağ Gazetesi’nden arşivlerde bulabildiklerimi inceledim. Sonuçta birkaç bin belge içinden seçebildiğim 99 belge ve 47 fotoğraftan oluşan bir çalışma ortaya çıktı.

 • 2. Hamur

Tekirdağ Halkevleri ve Halkodaları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.