sadsad x
asdasd

Tartışmaların Odağındaki Kurum Üniversite (Darülfünundan Günümüze)

Alfa Yayınları
45,00 TL
31,05 TL
%31 indirim
Tartışmaların Odağındaki Kurum Üniversite (Darülfünundan Günümüze) Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer Eğitim Kitapları
Sayfa Sayısı: 486
ISBN: 9786051719436
Boyut: 16 x 0
Kapak: Ciltsiz
Muhittin Şimşek
Muhittin Şimşek
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Tartışmaların Odağındaki Kurum Üniversite (Darülfünundan Günümüze) Kısa Özet

  Üniversiteler dünyanın her ülkesinde olduğu gibi bizim ülkemizde de toplumun en önemli kurumları olmuştur, olagelmiştir. Çünkü üniversiteler toplumun sosyal, siyasal, ekonomik olduğu gibi bilim, teknoloji, katma değer üretimi, çağdaş medeniyet seviyesine erişme, velhasıl topyekûn kalkınmanın tümünü içeren nadir kurumlardır. Toplumun dinamikleridir.
  Üniversiteler, bilginin üretildiği, saklandığı, biriktirildiği ve sonra da o bilginin kullanılarak ete kemiğe büründürüldüğü bu kutsal mekânlar, aynı zamanda demokrasi kültürünün yeşertilip büyütüldüğü mekânlardır. Bu sebepledir ki; üniversitelerin bireyden devlet yönetimine ne kadar basamak var ise hepsine dokunan ve ülke geleceğinin inşası anlamında önemi çok büyüktür.

  Üniversitelerin dün de bugün de üç önemli görevi ve misyonu olmuştur. Öğrenci Yetiştirmek, Bilimsel Faaliyetlerde Bulunmak (Bilim Üretmek) ve Toplumun Sorunlarına Çareler aramak. Aristo’dan günümüze birçok aşamalardan geçen *üniversite* ler, hep bu üçlüye ilişkin faaliyetlerde bulunmuş ve şekillenmişlerdir.

  Bu çalışmada; Tarihten günümüze üniversitenin mahiyeti, Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet sonrası Yükseköğretimleşmeyi etkileyen sosyal, siyasal ve ekonomik etkiler dönemler itibariyle değerlendirilmiştir. Ayrıca bu faktörlerin etkilediği üniversitelerdeki değişim, dönüşüm ve gelişim akıcı bir üslupla anlatılmıştır.

Tartışmaların Odağındaki Kurum Üniversite (Darülfünundan Günümüze) Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.