sadsad x
asdasd

Tartışmaların Odağındaki Halife Yezid

Kayıhan Yayınları
40,00 TL
32,00 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
8,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Tartışmaların Odağındaki Halife Yezid Hakkında Bilgiler
Türü: Biyografi ve Otobiyografi Kitapları
Sayfa Sayısı: 368
ISBN: 9786055996604
Kapak: Ciltsiz
Ünal Kılıç
Ünal Kılıç
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Tartışmaların Odağındaki Halife Yezid Kısa Özet

  İslam Tarihinde tesirleri itibarıyla en önemli olaylardan bir kısmının Yezîd b. Muaviye döneminde gerçekleştiği, ancak bu dönemin bazı mülahazalarla yeterince araştırılmadığı görülmektedir. Yapılan çalışmalar genelde mezhebi veya siyasi eleştiriler ve bu eleştirilere reddiye şeklinde olmaktan öteye gidememiştir.

  Yezid döneminde gerçekleşen olaylarda yer alan taraflardan birisinin de Hz. Peygamber’in (s.a.v.) sevgili torunu Hz. Hüseyin olması; onun öldürülmesinin Şii ve Alevi kesimlerce propaganda unsuru olarak kullanılması da Yezid hakkında doğru bilgilere ulaşılmasını güçleştirmektedir. Buna karşılık Sünni tarihçilerden çok azının Şiilerin bu yaklaşımına karşı çıktığı, çoğunluğunun ise işin içerisinde kendilerinin de en az Şiiler kadar değer verdikleri Hz. Hüseyin ve diğer önemli şahsiyetlerin yer alması onların, Şiiler karşısında fikirler serdetmelerini zorlaştırmıştır.

  İslam tarihinde ikinci fitne dönemi denilen ve Kerbela ile başlayan dönem Yezid’in iktidarında ve onun nezaretinde yaşanmıştır. Diğer taraftan Hilafetin Saltanata dönüşmesi, Harre Vak’ası, Mekke’nin muhasara edilmesi ve Kabe’nin yakılması da Yezid döneminde gerçekleşmiştir. Ayrıca renkli kişiliği de onu ilginç kılmaktadır. Dolayısıyla Yezid’in hayatı ve döneminde gerçekleşen olayların tarafsız bir şekilde ortaya konulması önem arz etmektedir.

  Bu çalışmamız, Yezid ve dönemindeki hadiselerden ve günümüze kadar ulaşan tartışmalardan dolayı, kafa karıştırıcı ve merak edilen sorulara cevap niteliği taşımaktadır.

Tartışmaların Odağındaki Halife Yezid Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.