Tarihin Peşinde Bir Ömür Abdülkadir Özcan`a Armağan

Kronik Kitap

Kolektif

200,00 TL
130,00 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
70,00 TL
Tarihin Peşinde Bir Ömür Abdülkadir Özcan`a Armağan Hakkında Bilgiler
Türü: Genel Tarih Kitapları
Sayfa Sayısı: 824
ISBN: 9789752430648
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2018
satis-icon
Satış Rakamları 11 adet satılmıştır.
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Tarihin Peşinde Bir Ömür Abdülkadir Özcan`a Armağan Kısa Özet

  Abdülkadir Özcan, en büyük amacı orijinal Osmanlı tarihi kaynaklarının ilmî neşrinin gerçekleştirilmesi olan merhum Prof. Dr. Bekir Kütükoğlu ekolünü günümüzde yaşatan tarihçilerin önde gelenlerindendir. İlmî mesaisini Osmanlı kroniklerine ve tarih yazıcılığına hasretmiş; fakat bununla sınırlı kalmayıp, Osmanlı askerî yapısı başta gelmek üzere, daha başka pek çok konuda eser üretmiştir.

  Kendisine ithafen hazırlanan bu kitap, Mehmet İpşirli`den Pal Fodor`a, Mehmet Öz`den İsmail E. Erünsal`a, Feridun Emecen`den Ramazan Şeşen`e, İdris Bostan`dan Geza David`e, Erdoğan Merçil`denAbdulvahap Kara`ya kadar yurt içinden ve dışından pek çok meslekdaşlarının, eski ve yeni öğrencilerinin kıymetli yazılarından oluşmaktadır.

  Abdülkadir Özcan’ın başlıca ilgi alanı olan Osmanlı tarihi kaynakları ve tarih yazıcılığına dair yazılar ağırlıklı olmak üzere, Osmanlı tarih araştırmalarında tartışılmaz öneme sahip arşiv kaynaklarına, kuruluştan Cumhuriyet’e kadar olan süreç içinde Osmanlı Devleti’nin siyasal ve sosyal tarihine dair farklı birçok konu aynı kitapta buluşmuştur.

  Kaynaklardan arşiv belgelerine, nümizmatikten eğitim ve ilim faaliyetlerine, edebiyattan denizcilik tarihine ihtiva ettiği kıymetli yazılarla bu kitap, bir taraftan okuyucuya Osmanlı tarihine dair geniş bir yelpaze sunarken diğer taraftan vücuda getirmiş olduğu eserleriyle Abdülkadir Özcan’ın tarihe katkılarına dikkatleri çekmektedir.

 • 2. Hamur

Tarihin Peşinde Bir Ömür Abdülkadir Özcan`a Armağan Hakkında Yorumlar