Tarihin Kara Kitabı

Kopernik Kitap

Ali Birinci

285,00 TL
193,80 TL
%32 indirim
Kazancınız
:
91,20 TL
Tarihin Kara Kitabı Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 436
ISBN: 9789752439573
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2018
satis-icon
Satış Rakamları 45 adet satılmıştır.
Ali Birinci
Ali Birinci
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Tarihin Kara Kitabı Kısa Özet

    *İlim hayatımızdaki usûlsüzlük ve ahlâksızlıkları yazmanın zorluğunu kelimelerle ifade etmek çok zor ve neredeyse imkânsız bir şeydir. Hiçbir meselede açık sözlü olunmadığı gibi bu meselede de açıkça söylemek mümkün ise de yazmak çok tehlikeli bir iştir. Son senelerde cemiyet hayatımızın her sahasında bir usûlsüzlük ve kaidesizlik veya başka bir ifade ile ahlâksızlık yaygınlaşmıştır. Daha da kötüsü bu gidişin dikkati çekmemesi ve tartışılmamasıdır. Hâlbuki meslek ahlâkı meselesi meslek icraının ayrılmaz bir parçasıdır. En gayrimeşru mesleğin bile bir ahlâkının bulunduğu göz ardı edilemez bir vakıadır.

    İlim hayatındaki ahlâksızların bir mesele teşkil etmemesi en büyük kültür felâketi olarak dikkatimizi çekmekte ve buna dair birkaç satır yazma vazifemizi yerine getirmekteyiz. İlim hayatında intihâl ve ahlâksızlık hırsızlık demektir. Tespit edilen şekilleri arasında veri uydurma, çarpıtma, aşırma, yayında işarette bulunmaksızın tekrarlama, dilimleme ve bilhassa tezleri parça parça yayımlama, desteklere işarette bulunmama ve kaynak ve yazar isimleri belirtmeme veya yanlış belirterek saklama ilk akla gelen şekillerindendir.*

    Prof. Dr. Ali Birinci’nin kaleme aldığı bu kitapta toplanan yazılar, Türk tarihçiliğinin karşı karşıya bulunduğu usûlsüzlüklere dair en çarpıcı örnekleri en açık bir şekilde dile getirmekte, doğruları göstermekte ve ilim hayatımızın vicdanı olmaya çalışmaktadır. Kitabın ve mesajının yeni araştırmacılara rehberlik etmesi dileğiyle takdim olunur.

  • 2. Hamur

Tarihin Kara Kitabı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.