95,00 TL
71,25 TL
%25 indirim
Kazancınız
:
23,75 TL
Tarihe Düşülen Yazılar Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Tarihi Araştırma Kitapları
Sayfa Sayısı: 208
ISBN: 9786054726998
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2018
satis-icon
Satış Rakamları 81 adet satılmıştır.
Falih Rıfkı Atay
Falih Rıfkı Atay
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Tarihe Düşülen Yazılar Kısa Özet

  *Şark milletleri için bugünkü garp medeniyeti toplu­luğuna katılmak­tan, bütün şartları ile katılmaktan baş­ka hiçbir kurtulma çaresi yoktur. Dünyada her şey temelinden değişebilir. Fa­kat geri milletler için esir­liğin yalnız adı ve şekli de­ğişebilir. Bilenler bilmeyenlerle hiç müsavi olur mu?

  Bir demokraside en ehemmiyetli şey gazetecilerin, milletvekillerinin, umumiyetle politikacıların ahlak ve karakteridir. Siyasi partiler sicillerinde ahlak ve karaktere baş mevkii verdiler mi, yavaş yavaş bütün aykırılıklar ortadan kalkar. Ahlak ve karakter zaafı siyasi menfaatler için faydalı kaldığı müddetçe de milli murakabenin bizzat kendisi, bütün müesseseleri ile soysuzlaşa soysuzlaşa nihayet iflas etmekten kurtulamaz* diyen Falih Rıfkı Atay, Türkiye’de yeni yeni başlayan demokrasi serüveninin sınırlarını çizmiştir.

  Falih Rıfkı, İkinci Cihan Harbi bunalımında kutuplaşan dünyada Türkiye’nin yerinin demokrasiden yana olması gerektiğini hemen her yazısında dile getirmiştir.
  Bununla birlikte bilhassa Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili anılara, Trablusgarp, Balkan Harpleri, Birinci ve İkinci Dünya Harplerine ve bunun neticesinde yaşanan göçlere, Milli Mücadele döneminde Anadolu’daki faaliyetlere, inkılap hareketlerine, İkinci Cihan Harbi bunalımının Türk dış siyasetine yansımalarına, Kore Harbi’ne ve Türkiye’nin tutumuna, gündeme dair yazılardan başka sanat ve edebi faaliyetler ile Cumhuriyet döneminin önemli şahsiyetlerine de yer vermiştir.

  Osmanlı Devleti’nin yıkılışına ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna şahit olan Falih Rıfkı Atay, yaklaşık 70 yıl önce Yeni İstanbul Gazetesi’ndeki kaleme aldığı yazılarla İmparatorluktan Cumhuriyet’e Türklerin serüvenini anlatmaktadır.

 • 2. Hamur

Tarihe Düşülen Yazılar Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.