sadsad x
asdasd
50,00 TL
39,50 TL
%21 indirim
Kazancınız
:
10,50 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Tarih-i Behişti 1 Hakkında Bilgiler
Türü: Osmanlı Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 386
ISBN: 9789751746825
Kapak: Ciltli
Behişti Ahmed Çelebi
Behişti Ahmed Çelebi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Tarih-i Behişti 1 Kısa Özet

    Daha çok edebi kişiliğiyle tanınan Behişti'nin ilk sekiz Osmanlı padişahının devirlerini anlatan Varidat-ı Sübhani ve Fütühat-ı Osmani adını verdiği tarih eserinin bilinen nüshalarından birisi Londra British Museum'da bulunmaktadır. Bu nüsha, Yıldırım Bayezıd'den Fatih'e kadar olan dört Osmanlı padişahının dönemini içermektedir. Eserin 2. Bayezid devrine ait metninin bir nüshası ise Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi'nde yer almaktadır. Behişti Tarihi'nin bu bölümleri 2. cilt olarak Türk Tarih Kurumu Yayınları arasında neşredilmiştir.

    Bununla birlikte bugüne kadar Behişti'nin eserinin ilk üç Osmanlı padişahının (Osman Gazi, Orhan Gazi, 1. Murad) tarihi vakalarını anlatan kısmının herhangi bir yazması bilinmemekteydi ve bu sebeple çalışmalarda bu eserin başının noksan olduğundan bahsediliyordu. Nihayet İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nde metnin eksik olan ilk kısmına ait nüsha da tespit edilmiş ve bu yazmanın incelendiği elinizdeki çalışmayla eser tamamlanmıştır.

    ''Tarih-i Behişti Varidat-ı Sübhani ve Fütühat-ı Osmani (686-791/1288-1389) 1'' olarak isimlendirilen bu çalışmada Behişti'nin hayatı ve diğer eserlerine dair malumat verilmesine gerek duyulmamıştır. Nitekim bahsi geçen ve neşredilen 2. ciltte bu bilgiler ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Bu sebeple çalışmada eserin nüshası tanıtılmış, muhtevası, kaynakları ve kaynak değeri vs. üzerinde durulmuş, metnin literatüre kazandırılması amaçlanmıştır.

Tarih-i Behişti 1 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.