sadsad x
asdasd

Tanzimat Döneminde Bir Anadolu Şehri Bilecik

Kitabevi Yayınları

Said Öztürk

40,00 TL
32,00 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
8,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Tanzimat Döneminde Bir Anadolu Şehri Bilecik Hakkında Bilgiler
Türü: Osmanlı Tarihi Kitapları
Sayfa Sayısı: 238
ISBN: 3990000012339
Kapak: Ciltsiz
Said Öztürk
Said Öztürk
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Tanzimat Döneminde Bir Anadolu Şehri Bilecik Kısa Özet

    Bilecik, 19. yüzyılda pekçok özellikleri itibariyle vasat bir Anadolu kenti hususiyetlerini taşımakla birlikte, dönemin hakim anlayışı içerisinde sanayileşme sürecinde önemli yeri olan ve özellikle imparatorluk coğrafyası içinde önemli ipek üretim merkezlerinden birini oluşturmasıyla diğer pek çok Anadolu kentinden ayrılan bir Osmanlı şehridir.

    Elinizdeki çalışma, özellikle zirai ekonominin tüm varyantlarını yansıtacak bir kapasite ve muhteva zenginliğine sahip olan ve fertlerin iktisadi imkanlarını tesbit etmek suretiyle, kişinin ekonomik gücüne tarh edilecek verginin tesviyesi amacına yönelik olarak, 19. yüzyılda ve Tanzimatın cari olduğu yerlerde Emlak ve Arazi ve Hayvanat ve Temettuat sayımları sonucu oluşan ve kısaca adına Temettuat Defterleri adı verilen defter koleksiyonları kullanılarak yapılmıştır.

    Bilecik şehir merkezi ve merkeze bağlı köyler üzerinde yapılan bu tahlili ve karşılaştırmalı araştırma, geniş imparatorluk coğrafyasının küçük bir yerleşim ağındaki sosyo-ekonomik kompozisyonun kazandığı muhteva şekilleri ve alt yapıları ile açıklamayı amaçlamıştır.

Tanzimat Döneminde Bir Anadolu Şehri Bilecik Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.