sadsad x
asdasd

Sun'ullah-ı Gaybi Divanı

H Yayınları

Sun`ullah-ı Gaybi

150,00 TL
120,00 TL
%20 indirim
Kazancınız
:
30,00 TL
Sun'ullah-ı Gaybi Divanı Hakkında Bilgiler
Türü: Divan Edebiyatı ve Halk Edebiyatı Kitapları
Sayfa Sayısı: 456
ISBN: 9786059559157
Kapak: Ciltli
Sun`ullah-ı Gaybi
Sun`ullah-ı Gaybi
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Sun'ullah-ı Gaybi Divanı Kısa Özet

  Belâ bârân gibi gökden yağarsa
  Hakîkat sûfîlik incinmemekdür
  Ser-â-pâ bâr-ı gam sana ağarsa
  Hakîkat sûfîlik incinmemekdür

  *
  17. yüzyıl kültür hayatının en etkin simâlarından olan Sun‘ullâh-ı Gaybî, hem Bayrâmî-Melâmî yolunun büyüklerinden olan bir sûfî, hem söylediği şiirlerle yüzyıllardır gönüllere hitap eden bir şair, hem de felsefî meseleleri yorumlayarak kalem oynatan bir mütefekkirdir.
  Sun‘ullâh-ı Gaybî’nin öne çıkan özelliklerinden birisi *muhakkik bir şair* olmasıdır. O, tasavvuf felsefesine ilişkin konularda, ilim, ahlak, yaratılış ve tenâsüh gibi kozmogonik anlayışlara dair tetkik ve tefekkürleriyle tahsil ettiği düşünceleri risâleler halinde telif etmiştir. Hakikaten Gaybî, sadece bir sûfî veya sadece bir şair değildir; İbnü’l-Arâbî’nin entelektüel çabasını tevarüs eden bilge şahsiyetlerden biridir. Bu bakımdan Gaybî’nin şiiri, Yûnus geleneği içinde olmakla birlikte, tahkik yönüyle de öne çıkan bir şiirdir.
  *
  Prof. Dr. Bilal Kemikli bu değerli çalışmasında; Sun‘ullâh-ı Gaybî’nin hayatını, tasavvufî yönünü, tarîkatını, eserlerini, dîvânında işlenen dinî ve tasavvufî kavramları inceliyor; Gaybî’nin dîvânını titiz bir şekilde okura sunuyor.

Sun'ullah-ı Gaybi Divanı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.