Sultan Abdülaziz Devri Osmanlı Kara Ordusu 1861 - 1876

Türk Tarih Kurumu Yayınları

Uğur Ünal

30,00 TL
24,30 TL
%19 indirim
Kazancınız
:
5,70 TL
Sultan Abdülaziz Devri Osmanlı Kara Ordusu 1861 - 1876 Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 278
ISBN: 9789751631695
Kapak: Ciltli
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
Uğur Ünal
Uğur Ünal
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Sultan Abdülaziz Devri Osmanlı Kara Ordusu 1861 - 1876 Kısa Özet

  Devletlerin varlığının ve bütünlüğünün sürekliliğini temin eden unsurlar vardır. Bu unsurların en önemlilerinden biri de sahip oldukları silahlı kuvvetlerdir. Silahlı kuvvetlerin en önemli unsuru ise kara ordularıdır. Osmanlı Devleti de hemen her dönemde kara ordusunu güçlü tutmaya özel önem veren devletlerden biri olmuştur.

  Bu bağlamda, 19. yüzyıldan itibaren de askeri politikalarını değiştirmeye başlayan Osmanlı, kara ordusunu güçlü tutmaya büyük önem vermiş, ordusunun yapısını revize etmeye yönelik adımlar atmıştır. Özellikle batının askeri tekniğinin takibi süreci, ivedilikli devam ettirilmiştir. Sultan Abdülaziz Devri de bu yüzyılda kara ordusunun güçlü tutulmaya çalışıldığı ve yenileşme sürecinin de devam ettirildiği bir dönemdir.

  Sultan Abdülaziz Devri Osmanlı Kara Ordusu ismini evrdiğimiz bu eser; Kara Ordusu Teşkilatı, Askeri Yönetim ve Ordu Merkezleri, Askeri Sanayi ve Donatım, Askeri Sağlık Hizmetleri, Askerlerin maaş ve emeklilikleri, askeri yargı ve taltifler, askeri eğitim  öğretim ana başlıkları ile ele alınmıştır.

  SUltan Abdülaziz`le birlikte bütün bu konularda Osmanlı Kara Ordusu`nda askeri teşkilatın geliştirilerek, farklı askeri birliklerin teşkil edildiği görülmektedir. 1869 Askeri Nizamanmesi, Seraskerliğe bağlı Mühimmat Harbiye Nezareti`nin kurulması gibi düzenlemeler bu dönemde yer alır. Eserde Kara Kuvvetlerinin silah modernizasyonui Osmanlı silah teknolojisinin geliştirilmesi, askeri eğitim kurumlarında yapılan değişiklikler, silahlı kuvvetlerin sanayisinde yapılan yenilikler, askeri personelin durumu gibi konular üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda, Osmanlı Ordusunun geçirdiği rezivyonun kritik bir dönemi sayılabilecek olan Sultan Abdülaziz dönemindeki askeri durum ve bu alanda yapılan yenilikler ve düzenlemeler eserimizin konusunu teşkil etmiştir.

  Eser ağırlıklı olaraka rşiv belgelerine ve dönemin ana kaynaklarına dayanılarak hazırlanmıştır. Sultan Abdülaziz Devri Osmanlı Kara Ordusu`nu (1861 - 1876) ayrıntılı olarak ele alan eserin, bu alandaki araştırmalara fayda sağlayacağı ümidiyle.

 • 2. Hamur

Sultan Abdülaziz Devri Osmanlı Kara Ordusu 1861 - 1876 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.