sadsad x
asdasd

Sözel Belleğin Müzede Sergilenişi

Fanus Kitap

Sema Demir

40,00 TL
31,20 TL
%22 indirim
Kazancınız
:
8,80 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Sözel Belleğin Müzede Sergilenişi Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 326
ISBN: 9786055136062
Kapak: Ciltsiz
Sema Demir
Sema Demir
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Sözel Belleğin Müzede Sergilenişi Kısa Özet

  Bu kitap, bir müze nesnesi olduğu düşünülen sözel belleğin, Cumhuriyet devri müzelerinde, temsil edilme biçimlerini değerlendirmektedir. Diğer taraftan kitapta sözel bellek ve onun müzelerde temsilinin iktidar ile ilişkisi de irdelenmiştir. Bu bakımdan bu kitap siyasi iktidar ile halk iktidarının kesiştiği ve birbirinden uzaklaştığı alanları göstermek bakımından önemlidir.

  Müze mekanlarını belirleme, müzede sergilenecek eserleri seçme ve bunları sergileme sırasında her iktidar kendi yöntem haritasını çizer ve bu haritayı kendi renklerine uygun olarak renklendirir. Kitapta yazar bu renkleri tespit edip öncelikle bir müze nesnesi olarak sözel belleğin çok katmanlı okunması gereken iktidarın elinde aldığı biçimleri somutlaştırmıştır.

  Bu bakımdan sözel belleğin müzelerde sergilenme biçimi aslında iktidarın nesnede mi, yoksa iktidar sahiplerinden birinde  ya da birkaçında mı olduğu ile irtibatlı görünmektedir.

  Çalışmada, iktidar olgusu merkeze konduğunda tartışmalar, "geçmişi seçen güç" ve "seçilen geçmişin gücü" ekseninde sürdürülür. Nesnenin iktidarı mı, iktidarın nesnesi mi?

  Kitapta, sözel bellek temsillerinin incelenmesi, Mevla'na Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Vedat Nedim Tör Müzesi, Yaşayan Müze, Halk Evleri ve İstanbul Modern koleksiyonlarından, sergilerinden seçkiler bağlamında gerçekleşmişti

Sözel Belleğin Müzede Sergilenişi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.