sadsad x
asdasd

Sosyolojik ve Antropolojik Açıdan Dine Bakış

Emin Yayınları
25,00 TL
17,00 TL
%32 indirim
Kazancınız
:
8,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Sosyolojik ve Antropolojik Açıdan Dine Bakış Hakkında Bilgiler
Türü: Diğer
Sayfa Sayısı: 303
ISBN: 9789944404532
Kapak: Ciltsiz
Aliye Çınar
Aliye Çınar
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Sosyolojik ve Antropolojik Açıdan Dine Bakış Kısa Özet

    Bu çalışma ilk olarak sünnetin günümüze kadar sağlıklı ulaşmasının mümkün olduğunu ortaya koyacak bazı bilgileri hatırlatma amacı taşımaktadır. Bu çerçevede hadis tenkidi meselesi ele alınırken maksat herhangi bir kesimin yanlışını ortaya koymaktan ziyade hadisi rivayet eden Müslüman açısından yaptığı işin ne ifade ettiğine dair düşünce ve inancını da dikkate alarak konunun değişik açılardan değerlendirilmesidir.

    Ayrıca hadislerin günümüze kadar sağlıklı bir şekilde naklini sağlayan isnad sistemi incelenmektedir. Hadis ilimlerinde yazılan eserlerin ve yapılan tartışmaların büyük çoğunluğunu isnadın yapısı ve isnadlarda yer alan ravilerin belli noktalardan tenkitleri oluşturmaktadır. Bu gerçek dikkate alınarak hadis tenkidi denilince insanlar tabii olarak isnadı ve oradaki ravileri düşünür olmuşlardır.

    Ancak Hz. Peygamber 'in vefatından çok kısa süre sonra sahabe arasında hadisle ilgili tartışmaların yoğunluğunu hadis metinlerinin oluşturduğuna dair bilgilere rastlanmaktadır. Bu bağlamda hadislerin metin tenkidi ile ilgili meselelere değinilmiştir. Hadislerin metin tenkitlerinin günümüzde yapılma imkânı üzerinde durularak bugün için metin tenkidinde ölçü kabul edilebilecek kaynaklara işaret edilmeye çalışılmıştır.

Sosyolojik ve Antropolojik Açıdan Dine Bakış Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.