sadsad x
asdasd

Son Malkoçoğlu: Balkan Harbi Ceridesi

Parola Yayınları
16,67 TL
9,17 TL
%45 indirim
Kazancınız
:
7,50 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Son Malkoçoğlu: Balkan Harbi Ceridesi Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 192
ISBN: 9786059121460
Kapak: Ciltsiz
Mustafa Nuri Paşa
Mustafa Nuri Paşa
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Son Malkoçoğlu: Balkan Harbi Ceridesi Kısa Özet

  Bu defter "15 Eylül 1912" tarihi itibariyle "57. Alay. 3. Tabur" için tutulmuş bir harp ceridesi (Savaş Gazetesi) dir.

  Balkanlar'da; Makedonya, Sırbistan, Bulgaristan'da bulunan Osmanlı Kara Birliklerinin harekâtını, erbaşların, zabitlerin ahvalini (durumunu), birliklerin bulundukları ve geçtikleri mevkilerin hava durumunu, arazi özelliklerini yer adı ve tarih belirterek veren bir defterdir. Balkanlar'da bulunan bu Osmanlı Kara Birlikleri, Bilaç, Piriştine, Gostivar, Kumanova, Resne, Yanya gibi mahallerde bulunmuşlardır.

  Ayrıca bu defterde yukarıda sayılan yerlerle ilgili "Dar- ül- harp" haritaları, harekat emirleri mevcuttur. Yanya'da, Bilaç'ta, Kumanova'da ve Manastır'da yapılan muharebelerde şehit olanların ve gazilerinde adlarından oluşan bir liste de mevcuttur. Birliklerin idari durumu, er-erbaşların, zabitlerin ahvali ve cephane, mühimmat durumu ile ilgili malumat vardır. Sonuç olarak bu defter Osmanlı'nın Balkanlarda ki askeri birliklerinin durumunu 1912 yılı itibariyle veren ve tarihi öneme haiz olan bir harp ceridesidir.

  *Binbaşı Mustafa Nuri Bey’in yazmış olduğu Osmanlıca anı defterini, önce Türkçeye sonrada öz Türkçeye büyük bir özveri ile çeviren sevgili Şule Tezcan’a teşekkürü bir borç bilirim*

Son Malkoçoğlu: Balkan Harbi Ceridesi Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.