250,00 TL
177,50 TL
%29 indirim
Kazancınız
:
72,50 TL
Siyer Usulü Hakkında Bilgiler
Türü: Kuran ve Kuran Üzerine Kitaplar
Sayfa Sayısı: 411
ISBN: 9786257274241
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2020
satis-icon
Satış Rakamları 42 adet satılmıştır.
Kasım Şulul
Kasım Şulul
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Siyer Usulü Kısa Özet

  *Hiç şüphesiz senin için bitip tükenmeyen bir mükâfat vardır. Ve sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin.* (Kalem 68/3-4)

  *Kur’ân-ı Kerîm’den sonra Resûlullah (a.s.) ile ilgili haberlerden daha güzeli yoktur.* el-Kelâî (v. 634/1237)

  Kaynaklarının sıhhati, çeşitliliği, çokluğu ve etkisinin yapıcı sürekliliğinden dolayı Asr-ı Saâdet; bugüne nisbeten dün gibidir.

  Siyer; *Hz. Peygamber’in (a.s.) doğumundan vefatına kadar hayatını ve hey’etini; Kur’ân, İslâmî rivâyet ve bakiyyeleri esas alarak tayîn ve tevkît bakımından ele alan bir ilimdir* diye tarif edilebilir.

  Siyer usûlü; *siyerin icmâlî ve tafsîlî kaynaklarını, onlardan siyeri tesbît yöntemlerini, siyercide bulunması gereken nitelik ve yeterlilikleri icmâlen konu edinen bir ilimdir* diye tanımlanabilir.

  Bu eserde; siyer ve usûlünün temel terimleri, Kur’ân-ı Kerîm’de Hz. Peygamber’e (a.s.) verilen önem/değer, siyerin kaynakları, meseleleri ve yardımcı ilimleri ele alınmıştır. Ayrıca İslam ilim mirasında dağınık hâlde bulunan ve siyer ve usûlünü ilim kılan unsurlar; kapsamlı, yoğun ve büyük bir ustalıkla bir araya getirilmeye ve İslâmî ilimlere ait birçok değerli bilgi siyer ve usûlü potasında sistematik olarak mezcedilmeye çalışılmıştır. Böylece siyer ve usûlünün; tarifi, konusu, kaynakları, yöntemi, gayesi, sınırları ve diğer ilimlerle ilişkisi gibi meselelerde teorik ve pratik anlamda bir yönteme ve özgün bir yapıya sahip olduğuna işaret edilmiştir. Siyer ilmine mütevazı bir katkı sunan bu kitap; değerinden hiçbir şey kaybetmeyen birçok eseri miras bırakan İslâm ilim geleneğini izlemektedir.

 • 2. Hamur

Siyer Usulü Hakkında Yorumlar