sadsad x
asdasd
240,00 TL
156,00 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
84,00 TL
Sistematik Kelam Hakkında Bilgiler
Türü: İslam Eğitimi Kitapları
Sayfa Sayısı: 432
ISBN: 9789753503518
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2022
Ömer Aydın
Ömer Aydın
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Sistematik Kelam Kısa Özet

    Kelâm ilmi, müslümanların tarih boyunca ortaya koydukları en temel ve en kompleks bir ilim dalı olmasının yanısıra, diğer İslâmî ilimleri de yakından etkileyen bir ilim dalıdır. Hz. Peygamber ve sahabe döneminde bulunmayan bu ilim dalı, müslümanlar arasında ortaya çıkan çeşitli siyasî ve itikadî tartışmalarla ilgili farklı yorumların bir sonucu olarak doğmuştur.

    Bu ilim, *kelâm* ismini almadan önce, bu konudaki araştırmalar ve eğitim-öğretim faaliyeti ders halkaları şeklinde devam ederken, hicrî I. asrın sonlarında akâid alanında çeşitli risâleler yazılmaya başladı. Hicrî II. asırda ortaya çıkan Mu‘tezile, özellikle akılcı yöntemle ortaya çıkarak itikâdî tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı. Onların yaptığı ilme *kelâm* denildi ve bu isim daha sonra Ehl-i Sünnet tarafından da benimsendi.

     Sistematik kelâm, itikâdî konuları tasnif ederek bir sistem içinde izah eden bir ilim dalıdır. Çünkü itikâdî konular, Kur’ân`da ve hadislerde tasnif edilmiş şekilde olmadığı gibi, mezhepler tarihi kitaplarında her mezhebin görüşü ayrı ayrı anlatılmaktadır. İşte sistematik kelâm, hem temel kaynaklardaki itikâdî bilgileri bir araya toplamakta, hem de değişik kelâm ekollerinin o konudaki görüşlerini ilgili başlık altında incelemektedir. Elinizdeki Sistematik Kelâm, *varlık, bilgi, ulûhiyet, kazâ ve kader, insan fiilleri, nübüvvet, âhiret, imâmet, imân ve islâm* konularını ihtiva etmektedir.

  • 2. Hamur

Sistematik Kelam Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.