sadsad x
asdasd

Sıradışı Osmanlı Şehzadeleri

Ekim Yayınları
23,15 TL
16,21 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
6,95 TL
Sıradışı Osmanlı Şehzadeleri Hakkında Bilgiler
Türü: Tarihsel Roman Kitapları
Sayfa Sayısı: 216
ISBN: 9786058575745
Kapak: Ciltsiz
Nermin Taylan
Nermin Taylan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Sıradışı Osmanlı Şehzadeleri Kısa Özet

  *Gönderilen mektuptaki manzumeyi okuyan Kanuni Sultan Süleyman’ın kalbi sızlar. Evlat acısını daha evvel en derinde yaşayan ve büyük ızdıraplara düçar olan koca sultan, yine büyük ve dayanılmaz bir acının eşiğindedir. Uçurumun başında ağlayan oğulun celladına yakarışlarını hisseder yaralı yüreğinde. Babalık ve cellatlık arasında gider gelir.*

  Uçurumun kenarındayım, düştüm, düşeceğim kurtar beni diye yalvaran oğluna alır eline kalemi ve bir cevap yazar;

  *Ey dem-a-dem mazhar-ı tugyan u isyanum oğul

  Takmayan boynına hergiz tavk-fermanum oğul

  Ben kıyarmıydum sana ey Bayazid hanum oğul

  Bi-günaham dime bari tevbe kıl canum oğul.

  "Kadimden töredir kardeşe kıymak. Atayı anayı gasle koymak. Kabil ki Habil'e kıydı ezelden. Adet oldu, hanlar buna uymak."

  Osmanlı Devleti altı asırlık saltanatı süresince, beşi on dördüncü sekizi on beşinci kırk ikisi son altıncı, beşi on yedinci ve biri de on sekizinci asırda olamk üzeretoplam 61 şehzadesini devletin bekası gerekçesi ile feda etmiştir. Bunların arasındaki 22 şehzade bilfiil isyan ettikleri diğerleri ise ileriki hayatlarında isyan edebilecekleri gerekçesi ile öldürülmüşlerdir.

  Devletin bekasını her şeyin üzerinde tıtan Osmanlı hanedanı bu uğurda, birçok şehzadesini kurban etmekten çekinmemiş fakat hiçbirini reddetmemiştir. Ciğerparesi gönuru bir dayanağı beyhude yere ölmemiş, öldürülmemiştir. İyi veya kötü bir sebebi bir dayanağı mutlak surette mevcuttur. Bu sebeple "amaç" tarihten hesap sormak değil olayları ele alırken döneme ve şartlara göre değerlendirmek olmalıdır.

  Osmanlı şehzedelerinin sıradışı hayat hikayelerinin anlatıldığı bu eseri okurken tüyleriniz ürperecek, gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız.

Sıradışı Osmanlı Şehzadeleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.