sadsad x
asdasd

Simgebilim Perspektifinden Göbeklitepe Tapınakları

Ozan Yayıncılık
15,74 TL
9,44 TL
%40 indirim
Kazancınız
:
6,30 TL
Simgebilim Perspektifinden Göbeklitepe Tapınakları Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 176
ISBN: 9786054723928
Kapak: Ciltsiz
Göktuğ Halis
Göktuğ Halis
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Simgebilim Perspektifinden Göbeklitepe Tapınakları Kısa Özet

    Göbeklitepe’deki *T* biçimli figürler, yerel ideolojilere özgü anlamlarının ötesine geçen *arkaik* kanalın en *ilksel* ürünlerinden birisiyle karşı karşıya olduğumuzu ortaya koyuyor. *Bilim insanları*, Göbeklitepe’nin ortaya çıkmasından önceki zaman dilimlerinde yalnızca kendi ölçümlerine uyan biçimde *Haç* figürünün eskiliğine dikkat çekmişti.

    Bu yaygınlıktan hareketle, kitapta; Göbeklitepe’de gördüğümüz T biçimli taş figürlerinin *Haç* sembolizmine dahil olup olmadığını anlayabilmemiz için temel bir fonksiyon uygunluğunun aranması öneriliyor. Ayrıca, bu zenginliğin en bilindik örneği olan, İsa ve çarmıha gerilme sahnesi ve hikayesinin, Göbeklitepe figürlerindeki, *ölüyü diriltme* gücüne sahip anıtların, bilinen en eski örneği olarak görülmesi gerektiği de açıklanıyor.

    Dirilme; insanlık tarihinin en eski kayıtlarında, ölen *kahraman* fedakar kurtarıcıya atfedilen bir ayrıcalıktır ve *haç* yalnızca onları ölüme gönderen bir araç değil, kendini insanlık için feda eden tüm mitsel kahramanların ortak simgesidir.

Simgebilim Perspektifinden Göbeklitepe Tapınakları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.