sadsad x
asdasd

Şiiri Yeniden Okumak

Şule Yayınları
30,00 TL
20,10 TL
%33 indirim
Şiiri Yeniden Okumak Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Edebiyatı
Sayfa Sayısı: 294
ISBN: 9786059087520
Boyut: 13.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Hasan Akay
Hasan Akay
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Şiiri Yeniden Okumak Kısa Özet

    Edebiyat araştırmaları, incelemeler, çözümlemeler ve yorumlamalar alanında "derin darbe"ler yaşanmakta, bazı yaklaşımlar sarsılırken bazıları yeniden toparlanmakta, bu durumun izleri birçok alanı kapsamaktadır. Biz de bu bağlamda çok yönlü bir nazarı, bir yeni yaklaşım tarzını ve bu tarzın arz ettiği yöntemlerden birini denemekte, böylece birbirinden farklı gözüken kimi çözümleme metinlerini, edebiyat tarihçiliğinin süper uzayında yan yana getirmekteyiz.

    Eldeki yazılar bir bakıma, metinlerin altındaki anlam ve zevk damarlarını yeni modern yaklaşım yoluyla keşfetmek, asıl maksadı açığa çıkarmak, kuramsal, sezgisel ve yaşamsal bilgilerden de yararlanmak sûretiyle metne bağlı ilişkileri değerlendirmek, çözümlemek, metni yeni bağlantılara dayanarak anlamlandırmak, mevcut metne, mevcut yorum ve değerlendirmelere, bir çeşit estetik ayla halinde yeni bir "ek" sunmak çabasından ibarettir.

    Bu yazılar, çarpıcı şiir metinlerinin farklı bir nazarla okunması, yapıçözüm ve yeniden yapılandırma yoluyla incelenmesi, alımlanması ve yorumlanması sonucunda oluşturulmuşlardır. Bunlar, şiiri ihya edici tarzda çözümlemeler olarak da görüle- bilir. Metinleri bu tarzda okuma girişimi, "şiir" ile bir biçimde ilgilenen, şiirden zevk alan, şiirin nasıl olup da etkilediğini ya da yerle bir olduğunu merak eden ve şiir metinlerine yoldaşlık eden okurlara yararlı olmak amacını taşımaktadır.

Şiiri Yeniden Okumak Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.