sadsad x
asdasd

Şiirden İki Aylık Şiir Dergisi Sayı: 46 Mart - Nisan 2018

Şiirden Yayıncılık

Kolektif

15,00 TL
10,50 TL
%30 indirim
Kazancınız
:
4,50 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Şiirden İki Aylık Şiir Dergisi Sayı: 46 Mart - Nisan 2018 Hakkında Bilgiler
Türü: Periyodik Edebiyat Kitapları
Sayfa Sayısı: 74
ISBN: 3990000047798
Kapak: Ciltsiz
Kolektif
Kolektif
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Şiirden İki Aylık Şiir Dergisi Sayı: 46 Mart - Nisan 2018 Kısa Özet

  Grafiker dostumuz Şendoğan Yazıcı’nın olmayışı daha yoğun bir çalışma gerektirdi. Nur Alan’ın kapak çalışmasıyla Şiirden Dergisi kapağı eski biçimi üstünden yeni ve daha zengin bir forma ulaştı.

  Önümüzdeki hafta şiire değer veren kitapçılarda dergi okuruyla buluşacak: Kadıköy: İmge-Mefisto; İmge’ye yolu düşenler burada bizim geçmiş sayılarımızı da edinebilirler. Beyoğlu: Pandora-Mefisto, Pandora’da kitaplarımızı da edinebilir değerli okur. Beşiktaş: Mefisto, biraz sapa kalsa da dergisini aldıktan sonra Balıkçıların oradaki nefis meyhanelerden birinde dergimizi yudumlayabilir okuyucumuz; Ankara Turhan Kitabevi ve İmge; İzmir: Yakın Kitabevi ve Pan, Mersin: Sokak; Kıbrıs: Işık.

  Ayrıca online: İdefix, prefix, dogan kitap, emek kitap, siirden, kitapyurdu.com‘dan edinebileceğiz.

  Nur Alan, Burçak Midilli Güldoğuş’un resmiyle kapağa yeni bir can verdi. Kapak harika. Değerli arkadaşımız Burçak Midilli Güldoğuş’un resmi derginin konusuna da uygun.

  Dergi iç kısmında tireleme yaparken, önceden yapılmış bazı tireleri göremediğimizden kalmışlar. Umarız okuyucu bizi hoş görür.

  Şiirden Dergi bu sayıda yalnızca kadın şairlerin şiirlerine yer verdi. Üstlerindeki katmerli ekonomik, siyasi, toplumsal baskılara karşı kadınlarla *çam sakızı, çoban armağanı* cinsinden bir dayanışma.

  Bu sayıda da şiir yine diğer dergilerin yer verdiğinden daha fazla şaire yer veriyor.
  İlk dosya *Modernleşen Resimde Şairlerin Rolü*. Dosyada Celâl Soycan ile Metin Cengiz’in yazıları yer alıyor. Ülkemizde değinilmeyen konuya bir girizgah yapılmış oldu bu yazılarla. Şairlerin dil konusunda yoğunlaşmaları, yaptıkları iş hakkında kavramsal düşünmelerinin onların resimdeki rolüyle ilintisi vurgulandı.

  İkinci dosya şair ve yazar Metin Celal’in şiiri üstüne. Anıl Cihan soruları sordu, Fergun Özelli ve Yavuz Özdem, Metin Celal’in şiirini değerlendirdiler.

  Bu sayıda Oya Uysal, Altay Öktem, Müesser Yeniay ve Metin Cengiz şiiri üstüne yazılar da yer aldı. Sırasıyla Cemil Okyay, İlter Ok, Mehmet Yılmaz, Laura Garavaglia ve Rafael Patino Goez yazılarıyla şairlerimizin şiirlerini değerlendirdiler.

  Sokak Yazıları’nda bu sayıda Celâl Soycan ve Metin Cengiz *Eleştirinin İnce Yeri*i adıyla eleştiriyi eleştirdiler, Murat Belge’nin çok konuşulan ve tartışılan kitabı Şairaneden Şiirsele üst, Türkiye’de Modern Şiir alt başlıklı kitabına değindiler. Geçtiğimiz sayıda Şiirden Dergisi yeni bir eleştirmeni sundu. *Çok tartışılacağını, merak edileceğini biliyoruz. Doğan Fuat bu sayıdan itibaren dergimizde yalnızca genç şairlerin şiirlerini değerlendirecek. Kendisine başarılar diliyor, hoş geldin diyoruz.* Demiştik geçen sayıda. Doğan Fuat *Suya Yazmak* başlığıyla bu defa Narin Yükler ile Selenay Kübra Koçer’in şiirlerini değerlendiriyor.

  Bu sayının şairleri: Rosalia Aleksandra, Renata Cygan, Maryam Bahrami Nejad, Glorjana Veber, Marisol Bohorquez Godoy, Annabell Manjarres Freyle, Alessandra Corbetta, Alina Naiu, Svetlina Trifanova, Elçin Sevgi Suçin, Yaprak Öz, Müesser Yeniay, Dervişe Kutlu, Eylem Bayar, Tülin Çetinkol, Kevser Atay, Selenay Kübra Koçer, Hicran Arslan, Ezgi Şimşek, Esma Özlen, Tuba Nur Katı, Beyza Okumuş, Berrin Çıvgın Gümüş.
  Dergiye şiir gönderen ve şiirlerinin yayımlanmasını bekleyen şair arkadaşlarımızın bizleri anlayacağını umuyoruz.

  Her sayıda yaklaşık aynı sayıda şaire yer vermek derginin şiirimizde önemini de gösteriyor. Mevcut dergilerin hiçbirinde bu kadar nitelikli şiir yer almıyor. Bunu da belirtmek isteriz. Şiirden Dergisi’nde şiiri yayımlanmak şiir yolunda önemli bir çıta atlandığı anlamına gelmektedir zira.

  Derginin bu sayısına çevirileriyle hayat verenler: Yeliz Altunel, Çağla Meknuze Kırant, Maryam Bahrami Nejad, Ali Tirali, Yaprak Öz, Övünç Cengiz, Metin Cengiz.

Şiirden İki Aylık Şiir Dergisi Sayı: 46 Mart - Nisan 2018 Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.