112,00 TL
87,36 TL
%22 indirim
Kazancınız
:
24,64 TL
Şiddetsiz Direniş Hakkında Bilgiler
Türü: Araştıma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 224
ISBN: 9786053140795
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
Todd May
Todd May
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Şiddetsiz Direniş Kısa Özet

    Mısır’daki Tahrir Meydanı’ndan New York’taki Occupy’a kadar dünyanın dört bir yanında şiddetsiz (nonviolent) direnişlerle karşılaşıyoruz. Geçtiğimiz yüzyılı şiddetli çatışmalar ve savaşlarla dolu olarak görsek de, bu yüzyıl Mohandas Gandi ve Martin Luther King Jr.’ın başardıklarının ve Ferdinand Marcos’u iktidardan düşüren Filipinler’deki barışçıl gösterilerin açıkça sergilediği üzere, aynı zamanda şiddetsizlik yüzyılıdır. Peki, nedir şiddetsizlik? Mücadeleyi şiddetsiz kılan nedir? Şiddetsizlik siyaseti bünyesinde hangi değerleri barındırır? Oturmuş yerleşmiş bir terim olarak şiddetsiz direnişin *pasif direniş*ten farkları nelerdir?

    Bu benzersiz çalışmada, kendisi de şiddetsiz kampanyalara katılmış olan felsefeci Todd May, kendine has ve ilgi uyandıran siyasal şiddetsizlik fenomeni üzerine ilk geniş kapsamlı felsefi düşünceyi sunuyor. Hem tarihi hem de güncel örneklerden faydalanan yazar, şiddetsizlik kavramını ve şiddetsizliğin hedeflerini inceliyor ve şiddetsizliğin ahlaki jui-jutsu’dan şiddetsiz zor kullanmaya kadar değişik dinamiklerini ele alıyor. Şiddetsiz faaliyeti, özellikle de haysiyet ve eşitlik varsayımına saygıyı ön plana çıkaran değerleri araştıran yazar, günümüzde şiddetsizliğin rolüne yakından bakıyor.

    Siyasi bilimler, barış araştırmaları ve felsefe öğrencileri; aktivistler ve günümüz siyaseti ile ilgili olan herkes, en etkili fakat üzerinde en az tartışılan siyasi yaklaşımlardan biri olan şiddetsizliği anlamak adına bu kitabı paha biçilmez bulacaktır.

  • 2. Hamur

Şiddetsiz Direniş Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.