sadsad x
asdasd
27,00 TL
25,65 TL
%5 indirim
Kazancınız
:
1,35 TL
Seyyid Süleyman Hakkında Bilgiler
Türü: Biyografik ve Otobiyografik Kitaplar
Sayfa Sayısı: 176
ISBN: 9786058322189
Kapak: Ciltsiz
Alper Çağlayan
Alper Çağlayan
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Seyyid Süleyman Kısa Özet

  Seyyîd Süleyman, İstanbul’da bir semte adını veren Cibali Sultan soyundan gelen ünlü bir Hakk aşığıdır.

  İmam Musa-i Kazım neslinden gelen Cibali Sultan, Oğuz Boyu Emir Türklerindendir. Cibali Sultan, Türkistan`a bağlı Horasan Eyaletinin halife pîrlerindendir. Soyunun İmam Musa-i Kazım`a dayanması ve iyi bir eğitim görmüş olması onu genç yaşta Pîr Postu`na oturtmuştur. İstanbul`un fethinden önce, irşat amacıyla Bizans`a gelen Cibali Sultan’ın, burada birçok Hristiyan’ı Müslüman yaparak müritleri arasına kattığı rivayet edilmektedir.

  Cibali Sultan`ın Hakk`a yürümesinden sonra, soyundan gelenler, zaman içinde Bursa`dan önce Eskişehir`e, oradan da Yavuz Sultan Selim zulmünden kurtulmak için Ankara yöresine hicret etmişlerdir. Son olarak da Çubuk ilçesi Susuz Köyü`ne (eski adı Yeniköy) yerleşmişlerdir.

  Seyyîd Süleyman işte bu Susuz Köyünde Hicri 1274 yılında (Miladi 1857) doğmuş ve burada yaşamıştır.

  Yedi yıl gibi kısa bir sürede pek çok deyiş ve Düvazimam söylemiştir. Kendisinin okuyup yazma bilmeyişi, çevresindeki yakınlarının da onun gerçek değerini tam anlayamamaları nedeniyle eserleri, zamanında maalesef yazılamamıştır. Daha sonraları ağızdan ağıza söylenerek geçen eserlerinden bir kısmı günümüze ulaşmıştır. Deyiş ve Düvazimâmları cemlerde söylenmektedir.

Seyyid Süleyman Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.