sadsad x
asdasd
35,00
30,45
%13 indirim
Şeyhler ve Şahlar Hakkında Bilgiler
Türü: Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 405
ISBN: 9786059706049
Boyut: 13.5 x 0
Kapak: Ciltsiz
Zekeriya Işık
Zekeriya Işık
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya

Şeyhler ve Şahlar Hakkında Yorumlar

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Şeyhler ve Şahlar Kısa Özet

  - Birisi olabildiğince seküler (devlet), diğeri ise olabildiğince dini ve mistik (tarikat) özellikler taşıyan, aynı ülke ve toplum üzerinde yükselen, iki farklı teşkilatın karakteristik özellikleri ve ilişki biçimleri tarihî, sosyolojik ve ideolojik olarak nasıl şekillenmiştir?

  - Devletin tarikatı keşfettiği, tarikatın ise bâtıni dünyasını aralayarak zahirî dünyaya doğru yelken açtığı bu uzun tarihî süreçte devlet için tarikat; tarikat için devlet ve siyaset ne anlam ifade etmektedir?

  - Müritlerin biatlarının sultandan çok şeyhe, aidiyetlerinin devletten çok tarikata olduğu siyasal ve toplumsal bir düzlemde devlet ve tarikat; şeyh ve şah ilişkileri hangi dengeler üzerinde yürümüştür?

  - Meşayihin devletle olan ilişkilerinde yoldaşlıktan muhalefete, casusluğa ve ihanete kadar farklı şekillerde nitelenen davranış ve tutumları nasıl anlaşılmalıdır?

  - Tarikatın devletle uzlaştığı, zamanla devletleş(tiril)tiği ve nihayet modernleşme, sekülerleşme ve kapitalleşme baskıları sonucu kadim ontolojik ve epistemolojik anlayışından uzaklaş(tırılarak)arak tasfiye edildiği tarihsel süreçler nasıl gelişmiştir?

  - Tarikattan cemaate, keşkülden holdinglere kadar uzanan bu büyük değişim ve gelişim sürecinin tarihsel kodları nelerdir?

  İşte elinizdeki çalışma bu ve buna benzer sorulara cevaplar bulmak amacıyla hazırlanmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.