sadsad x
asdasd
30,00 TL
20,70 TL
%31 indirim
Kazancınız
:
9,30 TL
Şeyh Ubeydullah Nehri Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma - İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 304
ISBN: 9789753447843
Kapak: Ciltsiz
Hamit Geylani
Hamit Geylani
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Şeyh Ubeydullah Nehri Kısa Özet

    Hamit Geylani’nin elinizdeki kitabı, Kürtlerin özgürlük arayışının iki yüzyılını 1880 Şeyh Ubeydullah Nehri Hareketi perspektifinden ortaya koymakta, imparatorlukların, *böl-yönet* yöntemi ile nasıl hâkimiyetlerini sürdürdüklerine, coğrafyanın kadim yerli halklarının nasıl dayanışma ve birlikte özgürleşme yerine birbirine düşürüldüklerine dikkat çekmektedir.

    1880 Şeyh Ubeydullah Nehri Hareketi, kendi dönemine kadar devam eden diğer Kürt isyan ve hareketlerinden daha ileri, daha kapsamlı ve daha milli niteliklere sahiptir. Yerelliğin ve dar anlayışların çeperlerini kırarak tüm Kürt coğrafyasını ve burada var olan diğer inanç ve aidiyetlerle beraber en geniş Kürt birliğini hedeflemiş, Kürt siyasetinde bugün de tartışılan *demokratik ulus* kavramının gelişiminde belirleyici olmuştur.

    Bugün Kamışlı’da, Rojava’da Kürtler, Araplar, Türkmenler, Nasturiler, Süryaniler ve Ermenilerin omuz omuza verdikleri mücadele, konseylerdeki birliktelikleri ve bütününde kadınların hayatın her alanında aldığı eş roller, tüm aidiyet ve inançları kapsayan özgür bir gelecek için umut veriyor. İşte Hamit Geylani, resmi tarihin *demokratik ulusal* kimliği görmezden gelip din parantezine sıkıştırmaya çalıştığı Kürtlerin özgürlük arayışında okurları bu umudun ilk yeşerdiği yıllara götürüyor.

Şeyh Ubeydullah Nehri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.