sadsad x
asdasd
40,00 TL
26,80 TL
%33 indirim
Şeyh Said Hakkında Bilgiler
Türü: Din Felsefesi Kitapları
Sayfa Sayısı: 512
ISBN: 9789758507993
Kapak: Ciltsiz
Bahadır Kurbanoğlu
Bahadır Kurbanoğlu
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Şeyh Said Kısa Özet

  Şeyh Said Kıyamı Cumhuriyet tarihinin belki de en önemli hadisesidir. Çünkü yeni rejimin tüm sacayakları hadiselerin bastırılmasının ardından oluşan elverişli ortamda hayata geçirilebilmiştir. İstiklal Mahkemeleri ve Takrir-i Sükun Yasası marifetiyle ülke sathındaki tüm muhalif unsurlar kıyamla bağlantılı oldukları ya da kıyama sebebiyet verdikleri iddiası gerekçesiyle ya susturulmuş ya da ortadan kaldırılmıştır. Bunların başında da Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası, basın ve ülke sathında İslami kimliği temsil eden kanaat önderleri, mütefekkirler, şeyhler vb. gelmektedir.

  Böylelikle ülke insanının tenkil, taktil, tehcir, inkar ve asimilasyon politikalarıyla *tedip* edilmeye çalışıldığı ve dikta (Tek Adam) rejiminin tüm özelliklerini barındıran bir döneme geçilmiştir. Bu yıllar, Türk Ulus kimliğinin inşası adına, hem İslam düşmanlığının hem de Kürt kimliğini inkarın birlikte yürütüldüğü ve günümüzde halen devam eden sorunların üretildiği dönemdir.

  Bu çalışmanın yapılış amacı hem bu dönemi ve ardından gelen gelişmeleri analiz etmek, hem de gerek Cumhuriyet döneminde gerekse günümüzde Şeyh Said Kıyamı’na yönelik serdedilen Kemalist, Komünist Sosyalist, Kürt Ulusalcısı ve İslamcı politik tahlillerin anakronik yönlerini ortaya koymaktır.*

  Özellikle Cumhuriyetin ilk yıllarına ait İslami kimliğe düşmanlık politikaları, Müslüman halkın çektiği sıkıntılar ve ödedikleri bedeller kavranmadan, resmi ideoloji ile hakiki bir yüzleşmeye kapı aralamanın mümkün olamayacağına inanan kesimler olarak, kitabın bu çerçevedeki tartışmalara mütevazi bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Şeyh Said Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.