Seyfuddin Amidi Mefkuresinde Allah’a İman

Çıra Yayınları

Abdurrahim Kızılşeker

95,00 TL
64,60 TL
%32 indirim
Kazancınız
:
30,40 TL
Seyfuddin Amidi Mefkuresinde Allah’a İman Hakkında Bilgiler
Türü: İslami Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 168
ISBN: 9786257324212
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
Abdurrahim Kızılşeker
Abdurrahim Kızılşeker
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Seyfuddin Amidi Mefkuresinde Allah’a İman Kısa Özet

    Felsefî-Kelâmî çizgide olan Seyfuddîn Âmidî, Allah`ın varlığını temellendirmede ispatı zor olan cevher ve arazın teselsülünün imkânsızlığı ile ispat-ı Vâcib yerine daha çok Kur’ân`da da sıklıkla bahsedilen mevcûdâtın sürekli yenilenmesi olgusunu gözler önüne sermektedir. Zira ona göre bu, müşâhede sınırlarımız içinde olup her zaman karşılaşılmakta, insan psikoloji üzerinde derin yansımalar meydana getirmekte ve bunun ispatı da daha kolaydır.
    Temaşa ettiğimiz her şeyin yok iken var olduğunu hatırlatan Âmidî, buradan hareketle her varlığın mümkün ve hâdis (sonradan) olduğunu, her mümkün varlığın bir müreccihi (tercih edicisi) ve her hâdisin de bir muhdisi (sonradan onu varlık sahasına çıkaranı) olduğu gerçeğine ulaşmaktadır. Âmidî daha önce ispat-ı Vâcib için ortaya konulan delillerin bir kısmına da ciddi eleştiriler getirmektedir.
    Allah`ın sıfatları konusunda da kendine özgü yaklaşımları ve eleştirileri olan Âmidî, Allah`ın sıfatlarında teşbîh ve nefye düşmeden Allah`ın zâtına ve tenzih düşüncesine uygun açıklamalar yapmaktadır. Ona göre doğru olanın, Allah`ın zatının, kemal sıfatlara sahip olduğunu benimsemek sonra da O’nun zâtında hiçbir eksikliğin olmadığını kabul etmektir.

  • 2. Hamur

Seyfuddin Amidi Mefkuresinde Allah’a İman Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.