Serdengeçti Şairleri

Kurgan Edebiyat

Cemal Kurnaz

113,00 TL
85,88 TL
%24 indirim
Kazancınız
:
27,12 TL
Serdengeçti Şairleri Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Edebiyatı Romanları
Sayfa Sayısı: 142
ISBN: 9786059661102
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2016
Cemal Kurnaz
Cemal Kurnaz
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Serdengeçti Şairleri Kısa Özet

  Elinizdeki kitap, Osman Yüksel (1917-1983)`in 1947-1962 yılları arasında 33 sayı çıkarabildiği Serdengeçti dergisinde şiirleri yayınlanan şairleri ve şiirlerini konu almaktadır.

  Serdengeçti dergisinde 61 şairin toplam 160 şiiri yayımlanır. Derginin ilk sayısından son sayısına kadar yazan tek şair Cemal Oğuz Öcal`dır. Ondan sonra en çok şiiri yayınlananlar Osman Yüksel, Abdurrahim Balcıoğlu, M. Sait Çekmegil, Yavuz Bülent Bakiler, Azmi Gülahmetoğlu, Selahattin Ertürk, Feyzi Halıcı, Gökhan Evliyaoğlu, Nurettin Özdemir ve S. Arif Emre`dir. Bunlar için Serdengeçti Şairleri dense yeridir.Bunların dışındakiler bir veya iki şiir ile dönem dönem görünüp kaybolurlar.Bir kısmı da, kendini geliştirememiş amatörlerdir.

  Şiirlerin konuları, Türkiye`nin ve milliyetçi mukaddesatçı çevrelerin o yıllarda hangi problemlerle ilgilendiğini gösterir. Aşk, memleket sevgisi, esir Türkler meselesi, Rusya ve komünizm düşmanlığı, hapishane hayatı, sosyal siyasal eleştiri ve CHP karşıtlığı, din, tasavvufî ve milli hamasi konular, en çok işlenen konulardır.

  Bu çalışma, milliyetçi ve mukaddesatçı bir dergi olarak büyük ilgi gören Serdengeçti etrafında toplanan şairleri ve şiirlerini ele alarak, belli bir açıdan hem Türk milliyetçiliği tarihine hem de edebiyat tarihine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

 • 2. Hamur

Serdengeçti Şairleri Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.