Selçuklu`nun Mirası

Kronik Kitap

Erkan Göksu

80,00 TL
52,80 TL
%34 indirim
Kazancınız
:
27,20 TL
Selçuklu`nun Mirası Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 208
ISBN: 9789752430235
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2017
Erkan Göksu
Erkan Göksu
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Selçuklu`nun Mirası Kısa Özet

  Gelenekten Geleceğe İki Selçuklu Efsanesi

  Her kabile, boy, imparatorluk, devlet, kısacası topluluk, mutlaka ardındantakip edilebilecek bir yol bırakmıştır. Ancak bazı topluluklar, onlardansonra gelenler için en doğru yolu, istikameti çizmişlerdir. Selçuklular iştebu istikametin sahibi, *rehber devlet*lerden biridir.Selçuklu çağının bütün siyasî, askerî ve ekonomik başarılarının arkaplanında gulam sistemi ve ıkta uygulamaları vardır. Osmanlı tarihininen önemli ama aynı zamanda da en tartışılan kurumlarından biri olan yeniçerilik (kapıkulu ya da kul sistemi), Selçukluların kullandığı gulam sisteminin devamından ibarettir.

  Yine Osmanlı tarihini anlama noktasındaen önemli konularından biri olan timar sistemi de Selçuklular çağında enişlevsel haline kavuşmuş olan ıktânın devamından başka bir şey değildir.Bu bakımdan gerek gulam sistemi, gerekse ıktâ, sadece Selçukluları değil,başta Osmanlılar olmak üzere Selçuklu mirasını devralan bütün Türk-İslam devletlerini anlama konusunda son derece önemlidir.

  Başta Selçuklu tarihi olmak üzere Ortaçağ Türk tarihinin muhtelif konuları hakkında yazılmış birçok kitabı, tercümesi ve makalesiolan Erkan Göksu; Selçuklu’nun Mirası: Gulam ve Ikta kitabıyla birdevrin *rehber devleti* olan Selçukluların en önemli uygulamalarını derinlemesine analiz ediyor.Bu kitapta bir yandan devlet geleneği bakımından SelçuklularlaOsmanlılar arasındaki bağa ilişkin örnekler bulurken, bir yandan da*Gulamlar yeniçeriler köle mi?*, *Ika timar sahipleri feodal bey ya daefendi mi?* gibi sorulara cevap bulacaksınız.

 • 2. Hamur

Selçuklu`nun Mirası Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.