sadsad x
asdasd

Selçuklular Zamanında Divan Teşkilatı

Bilge Kültür Sanat

Erdoğan Merçil

23,00 TL
17,71 TL
%23 indirim
Kazancınız
:
5,29 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Selçuklular Zamanında Divan Teşkilatı Hakkında Bilgiler
Türü: Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları
Sayfa Sayısı: 232
ISBN: 9786054921706
Kapak: Ciltsiz
Erdoğan Merçil
Erdoğan Merçil
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Selçuklular Zamanında Divan Teşkilatı Kısa Özet

    Bu eserde Büyük Selçuklu, Türkiye Selçukluları ve Kirman Selçuklu devletlerinin hakim olduğu topraklarda idari teşkilatlarının nasıl çalıştığı gözden geçirilmektedir. İdari teşkilat genelde iki kısımdan oluşmaktadır Merkez divanları, Taşra divanları. Merkezde Büyük Divan’a bağlı ikinci derecede dört divan bulunmaktadır. Merkez divanının bugünkü Bakanlar Kurulu’nu, ikinci derecedeki divanların ise bakanlıkları temsil ettiği kabul edilmektedir. Ayrıca ikinci derecedeki divanların, tespit edilebilen başkanlarının listeleri de bu eserde yer almaktadır. Devlet yönetiminde Divan-ı Berid, Divan-ı Mezalim ve Müsadere Divanı gibi başka divanlar da bulunmaktadır. Selçuklu hatunlarının da divanları vardır.

    Eyalet divanı melikler ve valiler tarafından idare edildiği gibi, amidler de söz konusu divana başkanlık yapabilmektedirler. Eyalet yönetiminde ayrıca reis ve şahneler de görev yapmaktadır. Bu görevliler için de listeler düzenlenmiştir.

    Bu eserin, Osmanlı Devleti’ne temel teşkil eden, Selçuklu idarî teşkilatının nasıl işlediğini merak edenler ve tarih öğrencileri için önemli bir araştırma olacağı ümidindeyiz.

Selçuklular Zamanında Divan Teşkilatı Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.