sadsad x
asdasd

Şehit Yarbay Hüseyin Avni Bey

Kronik Kitap

Hüseyin Avni Tanman

80,00 TL
52,00 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
28,00 TL
Şehit Yarbay Hüseyin Avni Bey Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Tarihi Araştırma Kitapları
Sayfa Sayısı: 304
ISBN: 9786257631327
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Tipi: 2. Hamur
Basım Tarihi 2021
Hüseyin Avni Tanman
Hüseyin Avni Tanman
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Şehit Yarbay Hüseyin Avni Bey Kısa Özet

  Şanlı Bir Alayın Kahraman Komutanı:
  Şehit Yarbay Hüseyin Avni Bey…

  *Arıburnu muzafferiyetinin ilk ve metin temel taşı olan 57. Alay’ın temiz kalpli, inançlı, seçkin komutanı Şehit Yarbay Avni’yi özel bir hürmetle anarım.*
  - Mustafa Kemal Atatürk

  57. Piyade Alayı, hem 25 Nisan 1915 günü Arıburnu sahilinde Anzakları durduran iki alaydan biri olması hem de 19. Piyade Tümeni Komutanı Yarbay Mustafa Kemal Bey ile özdeşleşmesiyle Çanakkale Muharebeleri’nin unutulmaz bir efsanesi olarak hatıralardadır. 57. Alay, Arıburnu’nda gösterdiği kahramanlıkla tarihe *Şehitler Alayı* olarak geçmiştir. Mustafa Kemal’in *Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum* sözleri sonrasında tüm askerler memleket sevdasına canlarından vazgeçip mücadele etmiş, binlercesi şehit olmuştur. Bu şanlı alayın kumandanı ise muharebeler sırasında şehit olan Yarbay Hüseyin Avni Bey’dir. O, taburlarının başında, elinde kılıç askerlerini süngü hücumuna kaldıracak kadar cesur, inançlı ve düşmanla çetin mücadeleden kaçınmayan gözü kara birisidir.

  Yarbay Hüseyin Avni Bey’in torunu Hüseyin Avni Tanman ile Çanakkale Muharebeleri’ne dair araştırmalarıyla tanınan Ahmet Yurttakal’ın elinizdeki çalışması, ilk kez yayınlanacak belgelerle birlikte 57. Alay’ın ve onun efsane komutanının muharebeler esnasındaki faaliyetlerini, mücadele sahnesindeki tarihi önemini tüm detaylarıyla günümüze taşıyor.

  Şanlı 57. Alay’ın Cesur Komutanı: Şehit Yarbay Hüseyin Avni Bey, müstesna bir Türk subayının savaş meydanındaki kumandanlığını, bilgelikle ve cesaretle donanmış şahsiyetini, ailesini, hayatını aktararak minnettarlıkla anılan bir komutanın portresini sunuyor.

 • 2. Hamur

Şehit Yarbay Hüseyin Avni Bey Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.