sadsad x
asdasd
40,00 TL
26,00 TL
%35 indirim
Kazancınız
:
14,00 TL
Alışveriş Listeme Ekle
Sanat ve Estetik Yazıları Hakkında Bilgiler
Türü: Türk Edebiyatı Romanları
Sayfa Sayısı: 284
ISBN: 9789759958671
Kapak: Ciltsiz
Rıza Tevfik Bölükbaşı
Rıza Tevfik Bölükbaşı
Daha fazla bilgi Yazar Profili
Kampanya
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Sanat ve Estetik Yazıları Kısa Özet

    Felsefeden edebiyata, tasavvuftan folklora kadar oldukça geniş bir sahada faaliyet gösteren ve bir kısım yazılarına *Feylesof* imzasını atan Rıza Tevfik, felsefeyle olan yakın ilgisi dolayısıyla, hayatının hemen her döneminde estetik ve sanat meseleleriyle de meşgul olmuş ve bu konu etrafında birçok makale kaleme almıştır.

    Çeşitli dergilerde yayımlanan bu makalelerin yanında 1920’de Darülfünun Edebiyat Fakültesi’nde felsefe müderrisliği yaptığı sırada Estetik adıyla küçük bir de kitap yayımlamış, ayrıca Mufassal Kamus-ı Felsefe adlı ansiklopedik felsefe lügatinde de konuyu aydınlatıcı mahiyette *Art*, *Beau*, *Beauté* ve *Beaux-Arts* gibi bir kısım maddelere yer vermiştir.

    Rıza Tevfik’in sanat ve estetikle ilgili 42 makalesini ihtiva eden bu kitap, bir yandan ülkemizde sanat ve estetik alanında yapılan ilk çalışmalara bir nebze de olsa ışık tutarken, bir yandan da II. Meşrutiyet döneminde yaşayan bir Türk entelektüelinin o devirde Batılı sanat tenkitçisi ve estetikçilerden kimleri tanıdığını, neleri beğendiğini göstermesi ve bazı hususlarda yerli örneklerle mukayeseler yapması bakımından da ilgi çekicidir.

Sanat ve Estetik Yazıları Hakkında Yorumlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.