Sıralama seçin
Toplam 47 ürün görüntüleniyor.
Görünüm:


Toplam 47 ürün görüntüleniyor.

Sait Faik Abasıyanık’ın Edebi Kitapları

Türk hikâyeciliği konusunda öne çıkan yazarlar arasındadır. Türk edebiyatı açısından değerlendirildiği zaman yazarın çağdaş hikayecilik konusunda yapmış olduğu edebi katkılar nedeni ile bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir. Sait Faik Abasıyanık kitapları konusuna değinmeden önce yazarın nasıl bir edebi görüşe sahip olduğunu bilmek önemlidir. Türk edebiyatına modern hikâyecilik anlayışı kazandıran yazar “kökleri kendi içinde olan yazar” olarak görülmüştür.

Klasik öykücülüğün tekniklerini yıkmış, doğayı ve insan karakterlerini basit bir anlatım tarzıyla, karakterlerin iyi ve kötü taraflarını samimi bir şekilde oldukları gibi anlatmıştır. Bu noktada şunu da belirtmek gerek yazar samimi ve gerçekçi bir anlatım tekniği kullanmasının yanında aynı zamanda şiirsel bir anlatımı ustalıkla kullanabilmiştir.

Yazar karakterlerini anlatırken Cumhuriyet sonrasındaki birçok sanatçının yaptığı gibi Batı’da meydana gelen gelişmeleri merkeze alıp onlara bağlı kalmamıştır. Edebi akımların etkisinde kalmayarak belirli bir tarzın takipçilerinden olmamıştır. Sait Faik Abasıyanık kitapları bu açıdan değerlendirildikleri zaman edebi anlamda toplum içindeki sorunlardan çok insan odaklı eserler yazan yazarlar sınıfına dahil edilmektedir.

Sait Faik Abasıyanık’ın Edebi Görüşleri

  • Edebiyata önce şiirler yazarak başlayan yazar daha sonra hikayecilik alanında eserler vermiştir. Modern Türk hikâyeciliğinde önemli bir aşamanın geçilmesini sağlamıştır.
  • Çehov tarzı şeklinde tanımlanan konu ve konudaki olaylardan daha fazla bir kesiti ve bir durumu işleyen öykücülük anlayışının Türk edebiyatındaki en önde gelen ismidir.
  • Hikâyeleri gerçek hayattan izler içerir. Yazar öfkesini, sevincini yaşadığı hayatı kendi kurgusu olan kişilikler aracılığı ile okuyucuna aktarabilmiştir.
  • Roman ve hikâye türündeki eserlerinde Sakarya, İstanbul ve Bursa gibi şehirleri konu almıştır. Özellikle İstanbul’un fazla bilinmeyen köşeleri Sait Faik Abasıyanık kitapları için ana konu mekânları olmuştur.
Daha fazla bilgi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.